SOMA İLE İLGİLİ AÇIKLAMALAR

AK Parti Yalova İl Başkanı Yusuf Ziya ÖZTABAK yaptığı açıklama

 

AK-Parti-Yalova-İl-Başkanı-Yusuf-Ziya-ÖZTABAK

 

“Dün, Manisa’nın Soma ilçesinde meydana gelen elim maden kazası hepimizi derin bir üzüntüye boğmuştur. Soma kömür madenindeki kazada yaşamlarını yitiren tüm kardeşlerimize Allah’tan rahmet; acılı ailelerine de sabır diliyorum. Kazada yaralanan madenci kardeşlerimize de acil şifalar dilerim. Soma’daki kardeşlerimizin, ailelerinin ve Milletimizin acısını paylaşıyor ve yüreklerimizde hissediyoruz.

 

Çok sayıda insanımızın yaşamını yitirdiği bu kaza; tüm yurtta olduğu gibi ilimizde de büyük bir acı ve elem meydana getirdi. Hepimiz çok üzüntülüyüz. Bu nedenle bugün itibarıyla tüm siyasi programlarımızı iptal etmiş bulunuyoruz. Daha önce yapılacağı duyurulan salon toplantıları, ziyaret programları ve müzikli yayınlar iptal edilmiştir.

 

Milletimiz, karşı karşıya kaldığı her zorluğu, bir birine biraz daha bağlanarak ve dayanışma ile aşmasını bilmiştir. Ümit ederim ki Milletimiz, bu zorluğu da gereken dersleri çıkararak aşacaktır. Acımız çok büyüktür. Milletimize baş sağlığı diliyorum.” dedi.

 

 

Yalova Üniversitesi Rektörlüğünün yaptığı açıklama

Yalova_Üniversitesi_logosu

“Manisa’nın Soma ilçesinde yaşanan maden kazasında çok sayıda vatandaşlarımızın yaşamını yitirdiğini ve birçok madencimizin de mahsur kaldığını üzüntüyle öğrenmiş bulunmaktayız. Kazada hayatını kaybeden vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet, ailelerine baş sağlığı dilerken, yaralı vatandaşlarımıza geçmiş olsun dileklerimizi iletiyor, göçük altında kurtarılmayı bekleyen madencilerimizden sevindirici haberler gelmesini yürekten temenni ediyoruz.”

 

 LİBERAL DEMOKRAT PARTİ YALOVA BELEDİYE BAŞKAN ADAYI SEZER SEVİNÇLER’İN AÇIKLAMASI

 

ldp-yeni-logo

 

“1992 yılından sonra kaybettiğimiz tek bir iş kazası olarak kaybettiğimiz en yüksek sayı olmaması için dua ediyorum. fakat büyük bir üzüntüyle öğrendiğime göre sayı gittikçe yükseliyor ama umudumu hala oradaki insanlarımızın yakınların ve sevenleri için yüksek tutmak istiyorum. Tüm siyasilerin artık bazı farkları bırakıp tüm insanların bizlerin insanlarımız olduğunu bilmeleri ve hep birlikte hareket ederek acıları mümkün olduğunca azaltmak için çalışmalıyız. artık sözün bittiği yerdeyiz. Allah hayatını kaybeden tüm işçi kardeşlerimizin mekanı cennet olsun. Yakınlarına ve sevenlerine Allah’tan sabır ve bu acıyı kaldırma gücü versin. Kalbim kan ağlayarak bu gibi önlenebilecek felaketlerin önlenmesi için elimizden gelenden fazlasını yapmamız gerekiyor. Sözlerime yaralı madenci arkadaşlarımıza acil şifalar, yerin altında kurtulmayı bekleyen işçilerimiz için Allah’tan izin ve hayatını kaybedenler için Allah’tan mekanlarının cennet olması ve rahmet diliyorum.” dedi.

 

LİBERAL DEMOKRAT PARTİ GENEL MERKEZİ TARAFINDAN YAPILAN AÇIKLAMA

 

14 Mayıs sabahına Cumhuriyet tarihinin en büyük maden faciasıyla uyandık. “Kader” deyip geçiştiren, ölümlere “güzel” diyen, insanları “adetle” sayan, karbon monoksitle gelen ölümleri öven bir zihniyet iktidarda olmasaydı, böyle bir sabaha uyanmayacak, maden işçilerimiz alın terleriyle hayatlarını kazanıp evlerine, çocuklarına ekmek götürebilecekler di. Ancak koskoca bir halkının zekasını sistematik bir şekilde küçümseyen, iş güvenliğine ve yaşam hakkına önem vermeyen bir hükümet tarafından yönetilince, sabahları hangi felaket haberleriyle uyanacağımız belli olmuyor.

        Yüzlerce askerimizin şehit edilmesi, hızlandırılmış tren kazası, Uludere katliamı, Reyhanlı saldırıları, Sinagoglarda, Taksim’de, Levent’te, Güngören’de patlatılan bombalar, istifa etmeyen onursuz insanlar… Ve daha niceleri bize gösteriyor ki; Adalet ve Kalkınma Partisi, Türk milletinin güvenliğini sağlamaktan aciz bir partidir. AK Parti iktidarda olduğu sürece sizin, bizim, annelerimizin, babalarımızın, kardeşlerimizin, eşlerimizin ve evlatlarımızın can güvenliği yoktur! Sokakta yürürken patlayan bir kamyon dolusu bomba da canımızı alabilir, madende ekmeğimizi kömürden çıkarırken bir trafo patlaması da… Bugüne kadar hayatta kalmak ise adeta bir mucize!

        Bugün “resmî” rakamlara göre Soma’da hayatını kaybeden kişi sayısı 201. Gayrı resmî kaynaklardan gelen sayı ise soğuk hava deposunda en az üç yüz cesedin olduğu yönünde. Kurtulan işçilerin ifadelerine göre madende henüz çıkarılamayan yüzlerce kişi var.

        Bu sebeple, olayın birinci sorumluları Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik ile Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, onur bir insan ve devlet adamı gibi istifa edip, adalet önünde hesap vermelidir. Biz Liberal Demokrat Parti olarak, kabinede istifa eden onurlu bakanların var olduğuna inanmak istiyoruz.

        Liberal Demokrat Parti, maden kazalarının iş veren tarafından madenin ve işçinin özel sigorta ile sigortalanması, ayrıca kaza tazminatlarının astronomik rakamlara çekilmesiyle sıfıra ineceğine inanmaktadır. Devlet dediğimiz sistem, denetim yapmaktan acizdir bir sistemdir. Özel sigorta zorunluluğu, bir kaza durumunda maden sahibinin canını çok yakacağından mecburen madenini evrensel standartlarda işletmek zorunda kalacaktır. Bu da madende yüksek çalışma standartlarını, işçinin emeğini ve sağlığını, madenden çıkarılan ürünleri daha yüksek değerlere ulaştıracaktır.

        Bir daha felaket sabahlarına uyanmamak için bu politikayı zorunluluk olarak görüyoruz. Eğer iktidar partisi bunu yapmayacaksa, Liberal Demokrat Parti iktidarında bunu yapacaktır.

        Hayatını kaybeden işçilerimize Allah’tan rahmet, kederli ailelerine ve aziz Türk milletine başsağlığı dileriz.

        Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.