Dev liman ihalesi Safi Yakıt’ın

Özelleştirme İdaresi Başkanlığı’nın (ÖİB) gerçekleştirdiği TCDD’ye ait Kocaeli Derince Limanı’nın 39 yıllığına işletme hakkı devri özelleştirme ihalesinde en yüksek teklifi 543 milyon dolar ile Safi Katı Yakıt verdi.

ÖİB Başkan Vekili Ahmet Aksu’nun başkanlığında gerçekleştiren ihaleye, Safi Katı Yakıt dışında Yılport Holding ve Fiba Holding bünyesindeki Kumport Liman Hizmetleri katıldı.

Limanın 36 yıllığına işletme hakkı devri için Ocak ayında gerçekleştirilen ilk ihalenin açık artırım oturumuna da aynı üç firma katılmış; yatırımcılar, komisyonun belirlediği 516 milyon dolar başlangıç tutarının üzerinde teklifte bulunmadığı için iptal olmuştu.

Liman ikinci kez ihaleye çıkmadan önce, devir süresi 36 yıldan 39 yıla çıkartıldı ve yatırım şartlarında yatırımcılar lehine bazı teknik değişiklikler yapıldı. İşletmeye 1904 yılında açılan ve mevcut durumda 1,322 metre uzunluğunda aktif 7 rıhtıma toplam 10 geminin yanaşabildiği TCDD Derince Limanı, ağırlıklı olarak otomotiv ve yan sanayi ihracatına yönelik hizmet veriyor, elleçleme ürünlerin arasında ise soda külü ve soda ürünleri ilk sırada yer alıyor.

Deniz Ticaret Genel Müdürlüğü verilerine göre, bünyesinde 43 liman ve iskele bulunan Kocaeli Liman Başkanlığı’nın geçen yıl Türkiye geneli yük dağılımında yüzde 15.8’lik pazar payı, Liman Başkanlığı içinde Derince Limanı’nın ise yüzde 3.9 pazar payı bulunuyor.REUTERS

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.