KURTKÖYDEKİ SU KAYNAĞI KİRAYAMI VERİLİYOR?

Bir damla suya ihtiyacı olan ve halkı tasarrufa yönlendiren Yalova yöneticileri pazartesi günü şok bir teklifi gündeme taşıyor. Daha evvel Yalova’dan hergün binlerce ton suyu İstanbul’daki firmaya Yalova halkına verdiği fiyattan daha ucuza veren eski Yeşil Körfez Su Birliği yöneticilerinden sonra şimdide Yalova İl Genel Meclisi Yalova’da kurulacak 1000 ton kapasiteli su şişeleme fabrikasının teklifini görüşecek.Yani birileri para kazanacak ve Yalova halkı susuz bırakılacak.

 

Eğer teklif kabul edilirse Gökçe barajına takviye su gönderecek kaynak bir fabrikaya da su basacak.

 

İki sene öncede gündeme gelen Kurtköy’deki Alabalık tesislerinin bulunduğu alanda bulunan su kaynağı İstanbul merkezli bir şirketin Yalova’da kurduğu şirkete kiraya verilmesi pazartesi günü İl Genel meclisi gündemine geliyor.

 

SUYUMA DOKUNMA

 

Cüzi paralarla özel işletmelere uzun vadeli olarak kiraya verilen su kaynakları pazartesi günü İl Genel Meclisinin 4. maddesinde görüşülecek.

 

Gündemdeki 4. madde şöyle ; 4916 sayılı Kanunun 22. maddesiyle değişik; 167 sayılı Yeraltı Suları Hakkında Kanunun 4. maddesinin 3. fıkrası uyarınca, İlimiz Merkez, Kurtköy Köyü’nde, talep dilekçesinin ekinde koordinatları belirtilen kaynak suyundan 10 lt/sn suyun, Hüsnü Yılmaz ve Burak Gıda San. Tic. Ltd. Şti. tarafından yapılması planlanan İçme Suyu Üretim Tesisinde doğal kaynak suyu olarak kullanılmak üzere adı geçen firmaya kiraya verilmesi konusunun görüşülmesi,” deniyor.

 

Öte yandan internet sitesinden açıklamalarda bulunan Uzman Yatırırım Holding ise Yalova da yapmak istedikleri yatırım hakkında: Su fabrikası projemiz Uzman Yatırım Holding iştiraklerinden Burak Gıda San. Tic. Ltd. şirketi tarafından yürütmektedir. Fabrikamız Yalova Kurtköy yolu üzerinde kurulacak, Kurtköy Sarıkaya dağı eteklerinden alınan numuneler gıda mühendislerimiz tarafından sağlık onayından geçirilerek hizmete sunulacaktır. Erikli Su ile eşdeğerdedir.

 

2.400m² kapalı alan olmak üzere 8.500m² arsa payı mevcuttur. Fabrika Yalova’ya 7km’dir. Yol durumu ulaşım için uygundur.

 

Fabrika kapasitesi 1.000 ton/gün olarak planlanmıştır. Makine parkuru kapasite artırımına uygun olarak monte edilecektir. Sonraki aşamalarda üretim hattına pet şişirme makinesi ilavesi ile üretim arttırılacaktır.

 

Makine parkurumuz en son teknoloji otomasyon ve dijital sistemdir. Üretim bandımız 0,33lt – 0,5lt – 1,5lt – 5lt – 19lt depozitosuz. Sipariş durumuna göre aynı makineler ile 8lt – 10lt – 15lt’lik üretim yapılacaktır.Fabrika binası çelik konstrüksiyon sandviç panel cam giydirme şeklinde olacaktır. Fabrika 1030kw trafo ve jeneratör ile beslenecektir.”

 

HABERİ DUYAN TEPKİ GÖSTERDİ

 

Daha evvel satılan sular yüzünden bu gün “ Su şehri Yalova” su sıkıntısı çekiyor.Çeşmelerimizden çamurlu sular akmaya başladı.Kurtköy kaynağından su vermek Yalova’yı susuzluğa mahkum etmektir.İl Genel meclis üyelerinin çoğunluğu AK Partide. CHP Muhalefet olsa da buna karşı çıkmalı.

 

Suyumuz olsa sorun yok.Ama bilim adamları önümüzdeki senede kurak olacağını açıklıyor.Kaynaklarımızı birileri para kazanacak diye veremeyiz.Bunun hesabını sorarız.Umarız ki İl Genel Meclis üyeleri gelen talebi red eder.”

 

Kaynak: bolge.com.tr

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.