HASANBABA HEPİMİZİN ORTAK DEĞERİDİR

Hasan Baba Tarih ve Tabiat Varlıklarını Koruma Derneği, ilk Olağan Genel Kurul toplantısını gerçekleştirdi.

Çınarcık İskele Meydanında bulunan Chat Lack Cafe’de düzenlenen toplantıya katılım yüksek olurken, 5 kişi ile kurulan Derneğin üye sayısı kısa sürede 45’e yükseldi.

“HASAN BABA’NIN HATIRALARINA SAYGI DUYALIM”

Hasan Baba türbesinin bir inanç merkezi olmadığını ifade eden Hasan Baba Tarih ve Tabiat Varlıklarını Koruma Derneği kurucularından Tarih Öğretmeni Orhan Öztürk,”bazıları sahipsiz gördükleri mezarlara ve türbelere sahiplenip oralara Cem evi yapıyorlar ve aynı zamanda para kazanıyorlar. Bunun adına da kalkıp inanç turizmi diyorlar. Bunlara deseniz ki şu dağda dedeniz var helikopter tutup giderler. Hasan Baba’nın herhangi bir tarikatçılığı yok. Hasan Baba savaşta şehit düşmüş biri. Ne tarikat ehlidir, ne alevidir nede bektaşidir. Hasan Baba hepimizin ortak değeridir. Hasan Baba türbesine ve bıraktığı hatıralara saygı duyalım” dedi.

“HASAN BABA ÇINARCIK’TA YAŞAYANLARIN ORTAK MİRASIDIR”

Hasan Baba türbesine müdahale edilmesine asla izin vermeyeceklerini dile getiren Öztürk, “Buna bizlerde dahil kimse müdahale etmeyecek. Buraya her inançtan vatandaş gelip istediği şekilde duasını okuyabilir. Türbe herkese açık bir yerdir. Ancak kimsenin buraları sahiplenme bir düşüncesi olmasın. Burası Çınarcık’ta yaşayan vatandaşların ortak mirasıdır” açıklamasında bulundu.

“DOLGU ALANINA İNŞAAT HARFİYATI DÖKÜLÜYOR”

İlçede kısa süre önce yapımına başlanan dolgu alanı projesinin doğru bir şekilde yapılmadığını kaydeden Öztürk, “Dolgu alanı yapılan bölge ile ilgili ilçe halkına sağlıklı bir bilgi verilmiyor. Liman Başkanlığı’nda bulunan kişiler ile yaptığımız görüşmede dolgu yapılacak alanın şamandıra ile belirlenmesi gerektiğini söylediler. O bölge büyük kayalar ile çevrilip daha sonra iç bölgesine doldurma işlemi yapılması gerekiyor. Ancak şu an yapılan çalışmada şamandırayı bir yana bırakın denize dökülen malzemenin dahi ne olduğu belli değil. İstanbul’da kentsel dönüşüme giren ve yıkılan binaların harfiyatları toplanıp para karşılığı buraya getirilip dökülüyor. Çınarcık denizini çöplük olarak kullanıyorlar. Dolguya karşı değiliz ancak yapılan yanlışlara karşıyız. Bu proje yasalara uygun doğru bir şekilde yapılmalı.” ifadesini kullandı.

“DOĞRUYU HER ZAMAN DESTEKLERİZ ANCAK YANLIŞA DA YANLIŞ DERİZ”

Gemilerin her geldiğinde kontrol edilmesi gerektiğine değinen Öztürk, “Liman Başkanlığı ile yaptığımız görüşmede hiçbir geminin kontrol edilmediği bildirildi. Gemilerin İstanbul Limanından çıkışı ve Çınarcık’a gelişi düzenli olarak Liman Başkanlığı’na bildirilmesi gerektiği halde bildirilmiyor ve gemiler korsan gelip gidiyor. Çınarcık Belediyesi Fen işlerinde bulunan yetkililer ise bu dolgu alanı projesinde kendilerinin olmadığını dile getiriyor. Bize verilen bilgide Çınarcık Belediyesi’nde dolgu alanı ile ilgili proje dahi yok. Biz ilçede yapılan çalışmalara asla karşı değiliz hatta tam destek vereceğiz. Ancak doğru bir şekilde yapılırsa tam destek olacağız aksi durumda yanlışa yanlış diyeceğiz. dedi.

Konuşmaların ardından toplantıda, Hasan Baba Tarih ve Tabiat Varlıklarını Koruma Derneği üyeleri belirlendi.

Yönetim Kurulu Asil;

– Orhan ÖZTÜRK

– Muzaffer AYDIN

– Tamer KOCADERELİ

– İbrahim KURT

– Salih BAY

Yönetim Kurulu Yedek;

– Birol TERZİ

– Erol YILDIRIM

– Hasan ÖZTÜRK

– İdris AKAR

– İshak TÜFEKÇİ

Denetim Kurulu Asil;

– Ali AK

– Zekeriya COŞGUN

– Hüseyin KANDEMİR

Denetim Kurulu Yedek;

– Osman GÜNAYDIN

– Ercan ÇABUK

– İlhan KOBYA

Haber/Fotoğraf: Vedat SARI – 02.02.2015

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.