KOYUN VE KEÇİLERDE VERİMLİLİK ARTIRILACAK

KOYUN VE KEÇİLERDE VERİMLİLİK ARTIRILACAK

Gıda Tarım ve Hayvancılık Yalova İl Müdürlüğü tarafından yapılan açıklama ile koyun ve keçilerde verimliliği arttırmak için bakanlıkça ayrılan 23.500. TL ödenek ile 2014 yılında proje kapsamında 22 yetiştiriciye 30 adet koç, 2015 yılında “Kıvırcık Koyun Irkının Halk Elinde Islahı Projesi” ne dâhil 24 yetiştiriciye 46 adet koç un dağıtımı yapılmıştır.

 

Gıda Tarım ve Hayvancılık Yalova İl Müdürlüğünün açıklaması aşağıdadır.

Bakanlığımızca yürütülmekte olan “Koyun ve Keçilerde Verimliliği Artırma Projesi” kapsamında 2014 yılında uygulanmak üzere İllimiz de projeye dahil edilmiştir. Projede kullanılmak üzere Bakanlığımızdan Müdürlüğümüze 23.500 TL ödenek ayrılmıştır. Proje ile yetiştiricilerin elinde bulunan koyun ve keçi sürülerine yüksek vasıflı erkek damızlıkların katılımıyla kan değişiminin sağlanarak işletmelerin mevcut verimliliğinin artırılması amaçlanmaktadır.

Proje çalışmaları il müdürü yardımcısı başkanlığında, hayvan sağlığı, yetiştiriciliği şube müdürü, iki veteriner hekim, bir zooteknisi ziraat mühendisi ve damızlık koyun keçi birliğinden bir temsilciden teşekkül eden komisyon tarafından yürütülmüştür.

Alınacak hayvan bedellerinin %75 i Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğünce karşılanmış, geriye kalan %25 lik kısım ise katkı payı olarak koçların dağıtılacağı yetiştiriciler tarafından karşılanmıştır. Dağıtılacak koçlar İlimizde yürütülen Halk Elinde Küçükbaş Hayvan Islahı Projesine dâhil yetiştiricilerin elit sürülerinden, Kılıç Köyü Tarımsal Kalkınma Kooperatifi aracılığı ile satın alınmıştır. Koçların seçiminde Kıvırcık ırkının karakterini tam olarak göstermesine, 50-60 kg canlı ağırlığa sahip olmasına ve en az 12 aylık kıvırcık ırkı toklu koçların olmasına dikkat edilmiştir.

2014 yılında proje kapsamında 22 yetiştiriciye 30 adet koç dağıtımı yapılmıştır.

2015 yılında Proje kapsamında “Kıvırcık Koyun Irkının Halk Elinde Islahı Projesi” ne dâhil 24 yetiştiricimize 46 adet koç un dağıtımı yapılmıştır.

 

 

 

YALOVA GIDA TARIM VE HAYVANCILIK

İL MÜDÜRLÜĞÜ

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.