81 YILDA 81 ORMAN PROJESİ YALOVA ORMANINDA İŞLER YOLUNDA

Proje ortaklarının Orman ve Su İşleri Bakanlığı (Ağaçlandırma sahalarının tesisi ve bakım çalışmaları), TEMA Vakfı (Proje sahalarında yapılan çalışmaların izleme, değerlendirme, kontrolü ve raporlanması), İş Bankası (Tüm çalışmaların sponsoru) tarafından ortaya konan 81 ilde 81 orman projesi başarıyla sürüyor.

 

 

Yalova’da Armutlu’da  tesis edilen proje kapsamındaki ağaçlandırma alanında yüzde yüz başarı sağlandı. 5 hektarlık alanda 7500 fıstık çamı dikildi. Yalova Orman İşletme Müdürlüğü Armutlu Şefi  Adem Erdal, İş Bankası Yalova Merkez Şubeden Şef Taygun Pirinç ve Tema Yalova İl Temsilcisi Faruk Tezcan yerinde inceleme yaparak son durumu gözlemlediler.

 

 

Tema Yalova İl Temsilcisi Faruk Tezcan “Projede tam başarı sağlandığı görülüyor. Yalova’ya güzel bir fıstık çamı ormanı kazandırılmış oldu. Ülkemizde her yıl yaklaşık 3000 hektar orman alanı yangınlara maruz kalmaktadır. Orman varlığımızın genişletilerek erozyon ile mücadelede etkili olunması, karbon tutumunun artırılması, ormansızlaşma konusunda toplumun dikkatinin çekilmesi ile orman ve fidan dikme sevgisini çocuklara katmak amacıyla yola çıkılan projede 81 ilde 2.205.000 adet fidan dikimi ile toplamda 1470 hektar orman alanı tesis edilmesi öngörülmüştür. Proje kapsamında 2012 yılı sonu itibariyle dikimleri tamamlanarak, 2017 yılı sonuna kadar bakım, koruma ve tamamlama çalışmaları sürdürülecektir” dedi.

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.