ORGANİK ARICILAR KONTROL EDİLDİ

İl Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından organik tarımın geliştirilmesi amacıyla organik arıcılık ve organik bal üretiminin yaygınlaştırılmasını, geliştirilmesini sağlamak ve bu amaçla hem yöre çiftçisine, hem de ülkemize gelir getirecek faaliyetler ile tarımsal kalkınmayı ve istihdamı geliştirme hedefiyle hazırlanan ve 19 Mayıs 2017 tarihinde Tarım ve Orman Bakanlığınca onaylanan Yalova ili Merkez Kurtköy ili Çınarcık İlçesi Güllük mevkiinde Organik Tarımın geliştirilmesi amacıyla Organik Arıcılık ve Organik Bal Üretiminin Yaygınlaştırılması Projesinin Kontrol Sertifikasyon işlemleri için sertifikasyon kuruluşunca birincil haberli kontrol işlemi gerçekleştirildi.

 

 

Projeyle ilgili bir açıklama yapan İl Müdürü Suat Parıldar; “ Projeyi uygulamaya hak kazanan 10 arı yetiştiricimiz Anadolu Ekolojik Ürünler Kontrol Sertifikasyon Kuruluşuyla sözleşme imzalayarak Organik Arıcı olma yolunda emin adımlarla ilerliyorlar. Tarım ve Orman Bakanlığımızca 193.000 TL. kaynak sağlanan ve üç yıl sürecek bu projede belirlenen 10 arı yetiştiricimize organik kovan, organik balmumu, organik arıcılık malzemeleri ve Kontrol Sertifikasyon ücretleri karşılanmaktadır. Bugüne kadar 600 organik kovan ve malzemeleri, 20 kğ. Organik balmumu ve sertifikasyon ücretlerinin tamamı hibe şeklinde Bakanlığımızca karşılanmıştır” dedi.

 

Kontrol sertifikasyon kuruluşu olan Anadolu Ekolojik Ürünler Kontrol Sertifikasyon yetkilileri ile birlikte Çınarcık İlçesi Güllük mevkiinde bulunan arıcıların birinci haberli kontrolüne İl Müdür Yardımcısı Selçuk Yaman, Hayvan Sağlığı ve Yetiştiriciliği Şube Müdürü İskender Karael, Mühendis Taner Sevim, Veteriner Hekim Saffet Yıldız ile Orman İşletme Müdürü Mehmet Murat Bilinmiş ve Çınarcık Orman İşletme Şefi Adem Erdal katıldı.

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.