HERSEK LAGÜNÜNDE KUŞ TÜRÜ 208’E ÇIKTI

Hersek Lagünü Kış Ortası Su Kuşu Sayımı (KOSKS) Gerçekleştirildi. Lagünde yeni bir kuş türüne rastlanırken tür sayısı 208’e çıktı.

 

Altınova Hersek Lagünü’nde tespit edilen Balaban su kuşu türüyle bölgedeki kuş türü sayısı 208’e çıktı.

 

 

SAYIMAR YAPILDI

 

Marmara Bölgesi Yalova ili Altınova İlçesi sınırları içerisinde bulunan, Önemli Kuş Alanı “ÖKA” statüsüne de sahip Hersek Lagününde, Altınova Belediyesi Eğitim Merkezi Personeli ve Kuş gözlemcisi Fatih Bülbül ile Yalova  Doğa Koruma Milli Parklar İl Şube Müdürlüğü katılımıyla 2019 yılı ocak ayının ikinci haftasında sayımlar gerçekleştirilmiştir.

 

“HER YIL YAPILIYOR”

 

Altınova Belediyesi Kuş Gözlemcisi Fatih Bülbül sayımların uluslararası statüde olduğunu şfade ederek, “Uluslararası öneme sahip sulakalanlarda su kuşu popülasyonlarının ve sulak alan ekosistemlerindeki değişimlerin izlenebilmesi için her yıl tüm dünyada ocak-şubat  tarihlerinde Kış Ortası Su Kuşu Sayımı (KOSKS) yapılmaktadır.

 

 

SU KUŞU SAYIMLARI

 

Kış Ortası Su Kuşu sayımında 42’si su kuşu olmak üzere 75 tür gözlenmiş, toplamda 8150 kuş yerel ve uluslararası kayıtlara geçirilmiştir. Anadolu’da “allı turna” olarak da bilinen Flamingolar Marmara bölgesinin önemli sulak alanlarından biri olan Hersek Lagününde bu yıl da önceki yıllara göre sayılarını ikiye katlayarak 1195 bireye ulaşmıştır.

 

“HEYECAN KATMITTI”

 

Genel olarak ördek sayısı artışı yanında bölgemiz  için nadir olan altıngöz ve sütlabi ördek türleri de alanı ziyaret ederek tüm kuş severlere heyecan katmıştır.Bu güne kadar 208 kuş türü gözlemlenen alanda başta öğrenciler olmak üzere bölge halkı ve tüm doğaseverlerle yapılan eğitim, tanıtım ve gözlem çalışmaları semeresini vermektedir” dedi.

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.