TÜRKİYE’NİN PROJELERİ HAZİRAN’DA AÇILIYOR

Yalova Altınova Belediyesi ile Orman ve Su İşleri Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar (DKMP) Genel Müdürlüğü, engellilere yönelik Türkiye’de örneği bulunmayan 2 projeye imza attı.

Türkiye’nin tek tapulu gölü olma özelliği taşıyan Hersek Lagününde; Hersek Lagünü Doğa Eğitim ve Engelli Uyumlu Kuş Gözlem Kulesi ile Engelli Uyumlu Tıbbi Aromatik Bitkiler Bahçesi 2019 Haziran ayında vatandaşların kullanımına açılacak.

DOĞA EĞİTİM VE ENGELLİ UYUMLU KUŞ GÖZLEM KULESİ

Hersek Lagünü Doğa Eğitim ve Engelli Uyumlu Kuş Gözlem Kulesi, Altınova’mıza Orman ve Su İşleri Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar (DKMP) Genel Müdürlüğü’nce, 210 farklı kuş türüne ev sahipliği yapan Hersek Lagünü’nde Türkiye’nin ilk Engelsiz Kuş Gözlem Kulesi inşa edildi.
Orman ve Su İşleri Bakanlığı; görme, işitme ve fiziki engelli vatandaşların bütün alanlardaki hak ve hizmetlere ulaşabilmesi için Altınova Hersek Lagünü’ne Türkiye’nin ilk engelsiz kuş gözlem kulesini yaptı.

Tabiata uyumlu olması amacıyla ahşap giydirme olarak inşa edilen 18,5 metre yüksekliğinde, 7 katlı çelik konstrüksiyon kuleyi engelli vatandaşlar da asansör sistemiyle gezebilecek, buradaki sulak alan habitatını rahatlıkla gözlemleyebilecek.

Kulenin yanında ter alan idari binanın içinde; kafeterya, kanatlı hayvan ilk müdahale merkezi ve kır kahvesi yer alıyor.

Bunun dışında Kuş Tanıtım Binası, Engelsin Kuş Gözlem Kulesi ve Seyir Alanı, Sunum  Ekranları ve Çocuk Oyun Alanı yer alıyor.

TIBBİ AROMATİK BİTKİLER BAHÇESİ

Engelli Uyumlu Tıbbi Aromatik Bitkiler Bahçesi, Hersek Lagünü’nün Güney kısmına Hersekzade Ahmet Paşa Stadının yan tarafına 40 dönümlük alana kurulacak olan Altınova Belediyesi Engelliye Uyumlu Tıbbı Aromatik Bitkiler Bahçesi’nde 148 çeşit bitki çeşidi yer alacak.

Proje kapsamında; Giriş Kontrol Ünitesi, Tanıtım Merkezi, Kanatlı Müdahale Birimi, Kır Kahvesi, Kuş Gözlem Alanı, Kuş Gözlem yolu yapımına başlandı.

Ayrıca Tıbbi Aromatik Bitkiler Bahçesi Projesi ile de Yalova ili ve ülkemizde yetişen önemli bitki türlerinin vatandaşlarımıza tanıtımı için halka açık rekreasyon alanı olarak planlanmış olup, alanda AR-GE Binası, Görsel Sera Binası, Botanik Restoran ve Tanıtım Ofisi ile Atölye yapımına başlandı.

Alanda Millet Bahçesinin birinci etabı da yer alacak.

“BELEDİYENİN GÜCÜYLE OLMAZDI”

Her iki projenin de Türkiye’de ilk örneği olacağını dile getiren Altınova Belediye Başkanı Dr. Metin Oral, “Her iki projemiz de 2019 Haziran ayında hizmete girecek. Bu alanlarda engelli vatandaşlarımız diledikleri gibi vakit geçirebilecek, sosyal aktivitelerde bulunabilecek. Açılışın ardından tüm vatandaşlarımızı burada ağırlamaktan mutlu olacağız. Bu hizmetlerin yerine getirilmesinde emeği geçen başta Cumhurbaşkanımız olmak üzere, hükümetimize, AK Parti teşkilatlarına ve tüm ilgililerimize ilçem adına teşekkür ederim. Böylesi büyük projelerin tek başına yapılamayacağının en güzel örneklerini Haziran ayında halkımızla buluşturacağız” dedi.

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.