HERSEK LAGÜNÜNDE KIZIL AKBABA SÜRPRİZİ

Göçmen Kuşlar, üreme ve beslenme amaçlı konaklayacakları alanlara yolculuklarını sürdürüyor. Hersek Lagünü göçmen misafirlerini ağırlamaya devam ediyor.

Göç sırasında dikkat çeken en büyük sürpriz, 3 metreye yaklaşan kanat açıklığı ile yırtıcıların en büyüklerinden biri olan Kızıl akbaba’nınHersek Lagününde gözlemlenmesi oldu.

HAVA AKIMLARI ÖNEMLİ

Göçmen kuşların yolculukları hakkında bilgi veren Altınova Belediyesi Kuş ve doğa gözlemcisi Fatih Bülbül, “Afrika’dan ülkemize giren kuşların bir kısmı Asya Kıtasına göç ederken önemli bir bölümü de Yalova il sınırlarından geçerek Avrupa’ya devam etmektedir. Yırtıcı kuşlar ve leylekler uzun mesafeleri az enerji harcayarak kat etmek için, gündüzleri yerden yükselen sıcak hava akımlarının (termal) içinde, onun kaldırıcı gücünden faydalanarak ve dönerek yükselirler. Termalin büyüklüğüne göre, en yüksek noktaya çıktıktan sonra, bir sonraki termali yakalayana kadar alçalarak süzülürler. Bu sayede rotaları üzerinde ilerlerken daha az enerji harcarlar.

OSMANGAZİ KÖPRÜSÜ’NÜN ETKİSİ

Göçmen kuşlar daha önceki yıllarda Marmara Denizi’ni, farklı rotalardan ve İzmit Körfezi’ni dolaşarak geçiyorlardı. Ancak bu yıl görüldü ki kuşlar çoğunlukla, sıcak hava akımının devam ettiği denizin en dar yeri olan Osmangazi Köprüsü’nün üzerinden karşıya geçerek, Avrupa’ya olan yolculuğunu sürdürmektedirler. Lagün ve çevresindeki kuşların zarar görmemesi için inşaatı sırasında güzergâhına kavis verdirilen Osmangazi Köprüsü, bu manada kuşların Marmara Denizi’ni geçerken yorulmadan yollarına devam etmelerine de yardımcı olmaktadır.

KAYIT ALTINDA

Yaptığımız göç izleme çalışmalarında yüzlerce orman kartalı ve diğer yırtıcılarla birlikte leylekleri de gözlemleyerek kayıt altına aldık. Göç sırasında dikkat çeken, 3 metreye yaklaşan kanat açıklığı ile yırtıcıların en büyüklerinden biri olan Kızıl Akbaba’nın kuş gözlem kulesinin üzerinde dakikalarca dönerek adeta bizlere gösteri yapmasıydı.

KUŞ TÜRLERİ ARTIYOR

Hersek Lagünü bilindiği gibi bölgemizdeki diğer sulak alanlara oranla oldukça küçük sayılabilecek bir ekosistemdir. Su yüzeyi yaklaşık 150 hektar olan Lagün barındırdığı kuş türü bakımından ülkemizin önde gelen sulak alanlarından biridir. Alanda Altınova Belediyesi kuş gözlem ekibi çalışmalarını düzenli olarak sürdürmekte ve her yıl artan kuş popülasyonunu kayıt altına almaktadır.

214 TÜRE ÇIKTI

Son gözlem çalışmalarında bize sürpriz yapan KIZIL AKBABA (GriffonVulture), ötleğenler familyasından BÜYÜK KAMIŞÇIN (Great ReedWarbler) ve atmacagillerden YAZ ATMACASI (LevantSparrowhawk) gözlemlenerek kayıtlara geçirilmiştir. Böylece Hersek lagününde bugüne kadar gözlenen kuş türü sayısı toplamda 214 e çıkmıştır” dedi.

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.