YALOVA ARAÇ KİRALAMACILAR DERNEĞİNDEN TURİZM DOPİNGİ!

Yalova Araç Kiralamacılar dernek başkanı Murat Kalaycı 2018 yılında ülke genelinde 10,5 milyar liralık yatırım yapan araç kiralama sektörü büyümesini sürdürüyor. 2019 yılına kiralama firmalarının filosuna kattığı 90 bin yeni araçla giren sektör, hem kurumsal hem de bireysel taleplere cevap vereceğiz diyen Kalaycı, bu yıl turizmin ve bayramların olumlu etkisine dikkat çekerek kiralama yapmak isteyenlerin ellerini çabuk tutmasını tavsiye etti.

Otonuzu şimdiden ayırtın

Son günlerde Araç kiralama sektörü, yatırım hamleleriyle dikkat çekiyor. Şirketlere ve bireylere etkin hizmet verebilmek için geçen sene 10,5 milyar liralık yatırımla 90 bine yakın aracı filosuna katan sektör, turizm sezonunun açılmasıyla sıçrama yapmayı amaçlıyoruz ifadelerinde yer aldı.

Yaz ayı iyi geçecek

Yalova Araç kiralamacılar Derneği, 2019 bahar ve yaz aylarından umutlu. Bu aylarda otomobil talebinin katlanacağı konusunda hemfikiriz, diyen Kalaycı; görüşlerini şu şekilde paylaştı: “Havaların ısınmasıyla başta Yalova olmak üzere Bursa, İzmir, Muğla, Aydın ve Antalya gibi illerimizde kiralama oranı yüzde 30-40 artış görülecektir. Bayram tatillerinde bu oran yüzde 100’ü bulacaktır. Ve müşterilerden art arda başvuru gelecektir. Biz bu anlayışla planlarımızı yapıyor, yeni yatırımlarımızı hayata geçiriyoruz.”

Yaz Döneminde Gelirlerimizi Artıracağız

Kalaycı; yaz döneminin iyi geçeceğini belirterek, “Bu sayede sektörümüzün önünü net bir şekilde göreceğiz” dedi. Bu sene turist sayısının yüzde 30 artacağına işaret eden Kalaycı, “Böylece sektörümüz gelirlerine gelir ekleyecek, daha da büyüyecek” öngörüsünde bulundu. 2019’un da değerlendirmesini yapan Kalaycı, şöyle konuştu: “Sektör için bu yıl oldukça zorlu başladı. 2018’in ortasından başlayan daralma 2019’un ilk üç ayında da devam etti. Ekonomide karşı karşıya kalınan sıkıntılar; sektörün daralmasına, iş ve tatil amaçlı günlük araç kiralama sayısının azalmasına neden oldu. Ama ümidimizi koruyoruz. Bu yıl yüzde 20 gerileyen verimliliğin yaz aylarında yaşanacak hareketlilik sayesinde bir miktar artacağını tahmin ediyoruz. Dedi.

Faiz ve kur sorunu aşılmalı

Araç kiralama sektörünün sıkıntılarına da değinen Kalaycı, şunları söyledi: “Sektörümüz aynı zamanda finansal bakımdan güçlük çeken şirketlerin akıbetinin sektörün gidişatını etkileyeceği kanaatindeyiz. Bir an evvel önlem alınmalı, dertlere deva bulunmalı. Evvela yüksek faiz ve döviz kurları ile daralan talep gibi sorunlar aşılmalı. Bu sorunların aşılması durumunda sektörde yatırımlar yeniden başlamasıyla sektörün verimi artacağını dile getirdi.”

Maliyetler kiralama fiyatlarına yansıdı

Kur dalgalanmalarının ardından otomobil ve ticari taşıt fiyatlarının artışı, bakım ve onarım maliyetlerinin yükselmesi, benzin ile motorinin zamlanması araç kiralama bedellerini de yukarıya taşıdı. Tüketiciler 200 liradan başlayan, kiralama fiyatları İle karşı karşıya kaldıklarını ifade eden Kalaycı bazı araçların 300-400 liraya varan bedellerle kiralandığını söyleyerek bu fiyatların daha da aşağı çekecek adımlar atılmasını bekliyoruz ifadelerinde bulundu.”

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.