Çevreciler Taş Ocaklarını Protesto İçin

Yalova’da çevreciler ormanlık alanlara kurulan taş ocaklarına tepki gösterdi. Cumhuriyet Meydanı’nda toplanan çevreciler, taş ocaklarını istemediklerini söyledi. Samanlı Dağları Çevre  Kültür Derneği (SAMDER) ile TEMA Yalova Temsilciliği üyeleri, “Taş ocağı istemiyoruz” şeklinde sloganlar attı.

Basın açıklamasını okuyan SAMDER Başı Hakim Menteş, Yalova’daki taş ocaklarında kapasitenin 260 tondan 2 milyon tona çıkartılmak istendiğ dile getirerek, “Güneyköy merkez olmak üzere Orhangazi, Fındıklı, Kurtköy, Soğuçak, Hamzalı, Sugören, Ortaköy ve Cihanköy bölgelerin kapsayan, çoğu orman alanı yaklaşık 9600 hektar arazide taş ocakları, madencilik ve jeotermal faaliyetler için çeşitli firmalara ruhsat verildi. Mevcut faaliyetlerden zaten bunalmış olan yöre halkı, şimdi yeni tehdit ve tehlikeler arz  projelerle karşı karşıyadır. Bizler Samanlı Dağlar Çevre ve Kültür Derneği olarak söz konusu raporu inceledik ve gerekli itirazlarımızı yaptık. Bu rapor, yapılacak olan tahribatı açıkça gözler önüne koymaktadır. Raporda göze çarpan bazı noktalar şunlardır: Yıllık 260 bin ton olan kapasite 2 milyon tona çıkarılacaktır, bunun için 95 hektar alan içersinde 78 hektarlık orman arazisi tahrip edilecektir.

50 bin 571 ağaç yok edilecektir. Yürütülecek faaliyet ırasında haftada 3 patlatma yapılacak ve her seferinde 1694 kilo patlayıcı kullanılacaktır. Çıkarılacak malzemenin nakliyesi için günde yaklaşık 220 kamyon sefer yapacak. Bizler SAMDER olarak çevremizin ve sağlığımızın korunması için gereken her türlü mücadeleyi, tüm baskı, tehdit ve engellemelere rağmen kararlılıkla sürdüreceğimizi sayın halkımıza duyururuz” dedi.

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.