Dünyada ve Türkiye’de Sosyal Medya Gerçeği

Basın Yayın ve Enformasyon Bursa İl Müdürlüğü ve Yalova Gazeteciler Cemiyeti’nin ortaklaşa düzenlediği “Dünyada ve Türkiye’de Sosyal Medya Gerçeği” konulu etkinlik, 29 Kasım 2013 Cuma günü saat 14:00’te Yalova Belediyesi Raif Dinçkök Kültür Merkezi’nde gerçekleşti.

Dünyada ve Türkiye’de Sosyal Medya Gerçeği” konulu etkinliğe, Yalova AK Parti Milletvekili Temel Coşkun, Yalova Üniversitesi Rektörü Niyazi Eruslu, Basın Yayın ve Enformasyon Bursa İl Müdürü Kadir Akarkaya, Yalova Gazeteciler Cemiyet Başkanı Ayhan Polat, Yalova Milli Eğitim Müdürü Ahmet Yurtman, Çiftlikköy AK Parti İlçe teşkilatı, Çiftlikköy AK Parti Belediye Başkan Aday adayları, Yalova Kaşgarlı Mahmut Ticaret Meslek Lisesi Müdürü Emin Taşkın, öğretmenler, öğrenciler, Yalova Gazeteciler Cemiyeti yönetimi, basın mensupları ve birçok davetli  katılım sağladı.

Etkinlik, İstiklal Marşı ve saygı duruşuyla başladı.

‘Bu yaşadığımız hadise bir ilk değildir’

  Programın açılış konuşmasını yapan Yalova Gazeteciler Cemiyet Başkanı Ayhan Polat, ‘Bugün yapılan bu seminerden önce 28 Kasım Perşembe akşamı, Yalova Gazeteciler Cemiyeti Üyesi arkadaşımız, Sosyal medyada haber değeri taşıyan bir konuyu sitesinde ve gazetesinde yayınladığı için Yalova Sanayi ve Ticaret Odası Başkan Yardımcısı Muhammed Sarıoğlu tarafından darp edildi. Bu çirkin saldırıyı buradan kınıyorum ve geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum. Bu yaşadığımız hadise bir ilk değildir. Bu kentin her daim sahibi olduklarını iddia edenlerin gazetecilere yönelik tutum ve davranışları ilk ve son değildir. Bugün burada aslında sosyal medya konusunu dile getirip, görüşlerimi sunma amacındayken, ne yazık ki, dün akşam yaşanan bu nahoş olaya girdiğim için hepinizden özür diliyorum. Hepinize katılımlarınızdan dolayı teşekkür ediyorum’ dedi.

‘Facebook ve twitter kullanımında Türkiye en ön sıralardadır’

Facebook ve twitter kullanımında Türkiye’nin en ön sırada olduğunu belirten, ‘Basın Yayın ve Enformasyon Bursa İl Müdürü Kadir Akarkaya, ‘Basın Yayın ve Enformasyon Bursa İl Müdürlüğümüz ve Yalova Gazeteciler Cemiyeti’nin ortaklaşa düzenlediği “Dünyada ve Türkiye’de Sosyal Medya Gerçeği” konulu etkinliğimize geldiğiniz için hepinize teşekkür ederim. 1990 yılından itibaren internetin yaygınlaşmasıyla, yani bilgisayarın iletişimle eğitim aracı olarak kullanılmasıyla birlikte geleneksel medya işlevini yitirmeye başlamıştır. Facebook ve twitter kullanımında Türkiye en ön sıralardadır. Facebook ve twitter haber kaynağı haline gelmiştir. Sosyal medya bir taraftan geleneksel medyaya rakip oluyor, bir taraftan da birbirlerini bağlayan ilişkiler içerisinde oluyor. İnternetin sağladığı faydalar, geleneksel medyanın etkisini zayıflatmaya başlamıştır. Sosyal medya kullanımının büyük rakamlara ulaşması iletişim kalıplarının değişmesine yol açmış ve internet bağlantısı, bilgisayar veya gelişmiş cep telefonlarının bulunduğu her ortamda sosyal medya faaliyetlerinin yapılmasını mümkün kılmıştır. Bilgiye ulaşmada büyük kolaylıklar sağlayan sosyal medya araçları yoluyla binlerce kişi her konuda içerik üretebilmektedir’ dedi.

‘Sizler geleceğe iyi bakın, medyayı iyi kullanın’

            Sosyal medyayı, sosyal hayatımızı bütünleştirecek güzelleştirecek istikamette kullanmamız gerektiğine değinen Yalova AK Parti Milletvekili Temel Coşkun, ‘Basın Yayın ve Enformasyon Bursa İl Müdürlüğü ve Yalova Gazeteciler Cemiyeti’nin ortaklaşa düzenlediği bu etkinlikte, günümüzde farklı ve güncel bir konuyu gündeme getirdiler. Etkilemede ve insan ilişkisinde çok büyük etken haline gelen sosyal medyanın faydaları ve zararı burada yetkili arkadaşımız tarafından paylaşılacak. Teknoloji çağı hızla ilerliyor. Sosyal hayatımızı bu sosyal medyayı, sosyal hayatımızı bütünleştirecek güzelleştirecek istikamette kullanmak lazım. Bu doğrultuda hareket edersek sorun olmaz ama aksini yaparsak ayrılıklar, sıkıntılar, düşmanlıklar alır başını gider. İletişim lisesi öğrencilerimizde buradalar. Onlara karşı biraz mahcubuz ama Yalova’mızda en iyi okul, en iyi yerleşim onların olacak inşallah. Sizler geleceğe iyi bakın, medyayı iyi kullanın’ dedi.

Milletvekili Coşkun’dan saldırıya kınama

28 Kasım Perşembe akşamı yaşanılan olayı duyduğunu ve çok üzüldüğünü dile getiren Coşkun, ‘Bir gazeteci arkadaşımız yaptığı haberden dolayı saldırıya uğramış. Bu saldırıyı bende kınadığımı buradan söylemek istiyorum’ dedi.

Bulek, Sosyal Medya’nın olumlu-olumsuz etkilerini değerlendirdi

     Sosyal Medya Uzmanı Mustafa Bulek, değişen teknolojik gelişmelere bağlı olarak hayatımızın her alanına giren sosyal medya araçlarının sağladığı imkân ve kolaylıklar yanında bu araçların gerçekliğe ve sosyal hayata yansımaları, toplum üzerindeki olumlu-olumsuz etkileri değerlendirdi.

Yalova AK Parti Milletvekili Temel Coşkun ve Yalova Üniversite Rektörü Niyazi Eruslu, Basın Yayın ve Enformasyon Bursa İl Müdürü Kadir Akarkaya ve Yalova Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Temel Coşkun’a çicek takdiminde bulundular.

Konuşmalarının ardından program sona erdi ve kokteye geçildi.

Haber Foto: Gamze Yüksel

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.