YALOVA KİVİSİ VE ÇİLEĞİ T.B.M.M.’DE

AK Parti Yalova Milletvekili Temel Coşkun T.B.M.M’de, ulusal gazete temsilcilerine ve televizyon kanalları muhabirlerine Yalova kivisi ve çileği ikram etti. Muhabirlere ve gazetecilere Altınova kivisi ve Sermayecik Köyü çileğinin tanıtımını yaptı. T.B.M.M. basın bürolarını tek tek dolaşan Yalova Milletvekili Temel Coşkun, Yalova’nın çiçekçiliğin ve meyve yetiştiriciliğinin önemli bir merkezi haline geldiğini ifade etti. Basın mensuplarını Altınova Sermayecik Köyü çilek festivaline ve Subaşında yapılan kivi festivaline davet etti.

Milletvekili Temel Coşkun, kivi ve çilekleri burada karşılaştığı CHP Tunceli Milletvekili Kamer Genç’e verdi ve ürünlerin organik olduğunu söyledi. Basın toplantısından çıkan CHP İstanbul Milletvekilleri Melda Onur ve Ayşe Eser Danışoglu’na da kivi ve çilekten ikram eden Coşkun, kivi ve çileğin organik olması ve nerede yetiştirildiği konusunda bilgi verdi. Coşkun, organik olduğunu belirttiği çilek ve kivilerin, Yalova’nın Altınova ilçesi Sermayecik köyü kadınlar tarafından üretildiğini belirtti. Sermayecik Köyü kadınlarının çalışkanlığını ifade etti.

Beraberinde Altınova Belediye başkanı Metin Oral, AK parti Altınova ilçe başkanı Hasan Zafer ve Sermayecik Köyü Tarımsal Kalkınma Kooperatif başkanı Resul Çiftçi ile T.B.M.M.’de Yalova’daki organik tarımın tanıtımını yapan Yalova Milletvekili Temel Coşkun, basın mensuplarına “Yalova organik çileğinin İstanbul Bayrampaşa Hali’ndeki toptan fiyatı şu anda 10 TL, perakende fiyatı manavlarda daha da yükselmektedir. Şu anda mevcut üretim miktarından ötürü yurt dışına ihraç yapılamamaktadır, üretimin daha da artması durumunda bunun yapılabilecektir. Bunun için gerekli çalışmaları sürdürmekteyiz” dedi.

‘Kivilerin organik olması nedeniyle, 3-4 gün aralarına elma konularak bekletildikten sonra yenmesi halinde tadının daha iyi alınabileceğini ifade eden Coşkun, “ Yalova’da geçtiğimiz yıl 12 bin ton kivi üretimi yapıldı ve bu yıl üretimin 1,5 katı artması bekleniyor. Üreticinin yıllık kazancı 25-30 milyon TL arasında gerçekleşti. Yalova hem yatırım açısından önemli bir merkez, hem de tarıma elverişli verimli toprakları olan bir kenttir” dedi.

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.