Yalova Üniversitesi’nde Engeller Engel Olmaktan Çıkıyor

Yalova Üniversitesi, Çınarcık Meslek Yüksekokulu Adalet programında okuyan görme engelli Özlem Evrenus’a Üniversite Belediye işbirliği neticesinde İstanbul Büyükşehir Belediyesi Özürlüler Müdürlüğü tarafından Braille alfabesi ile basılı ders notları gönderildi.

 Yalova Üniversitesi Çınarcık Meslek Yüksekokulu’nun yeni öğrencilerinden olan Özlem Evrenus, dersleri daha iyi anlamak için ders konularını anlatan kabartma kitaplara ihtiyaç duyuyordu. Yayınevlerinin bu yönde basılı kitaplarının olmadığının anlaşılması üzerinde Öğretim Görevlisi İsmail Dur İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne başvurdu.

Braille alfabesiyle yazılmış 2 adet ders notu belediye tarafından gönderildi.

Yerel Yönetimler Programı Başkanı Öğretim Görevlisi İsmail Dur, “Özlem’in derslerinde zaten başarılı olduğunu, yapılan bu hizmetle daha da başarılı olacağını düşünüyoruz. İstanbul Büyükşehir Belediyesi üniversitemizin talebini olumlu karşıladı, öğrencimiz için bize diğer dönemlerde de ihtiyaç duyacağı kabartma çıktılarında yardımcı olacaklarını belirttiler. Özlem aslında bizim içinde farkındalık oluşturdu. Okulun engellilere uyumlu hale getirilmesi için ne gibi projeler yapılabilir? Hocalar olarak bizde bu konuya yoğunlaşmaya başladık. Öğrencimizi ilk olarak Boğaziçi Üniversitesi’nin engelliler için oluşturduğu kütüphane hizmetine (GETEM) üye yaptık. Öğrencimizin bu sayede sesli kitaplara ulaşması kolaylaştı. Üniversitemizin de yakın tarihte GETEM’in kurumsal üyesi olacağını tahmin ediyoruz” dedi.

Dokuz yaşına kadar herhangi bir görme bozukluğu yaşamadığını belirten Özlem, “Bir gün tahtayı görememeye başladım. Zamanla geçer mikrop kapmıştır diye düşündüm. Fakat gün geçtikte görememe durumum artmaya başladı. Daha sonra doktora gittim ve gözlerimin tavukkarası hastalığına yakalandığını öğrendim” dedi.

Özlem  Çınarcık’ta eğitim hizmeti noktasında çok büyük zorluklarla karşılaşmadığını belirterek “Buradaki okulumuzda normal eğitim verdiği için şüphesiz bazı zorluklarla karşılaşıyorum. Okulda ki zorlukları aşmamda Elif Kocabey sağ olsun bana çok yardımcı oluyor. Notlarımızın önemli bir kısmının Yalova Üniversitesi ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi işbirliği çerçevesinde elime ücretsizbir şekilde ulaşması beni mutlu etti. Diğer dönemlerde de bunun gerçekleşeceğini bilmek ayrıca mutlu ediyor” şeklinde konuştu.

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.