ALTINOVA BELEDİYE BAŞKANI DR. METİN ORAL: İNKAR EDİLEMEZ BİR GERÇEK

3 Aralık dünya Engelliler Günü nedeniyle açıklama yapan Altınova Belediye Başkanı Dr. Metin Oral, en büyük engelin, engellilere olan ön yargılı yaklaşım olduğunu vurguladı.

Engellilerin sadece bir gün değil her an değer görmesi gerektiğini vurgulayan Altınova Belediye Başkanı Dr. Metin Oral, “Toplumun her kesimini kucaklayarak hizmet götüren Altınova Belediyesi olarak Yalova’da ilk engelli spor aletlerini engelli vatandaşlarımıza kazandırmanın onurunu yaşıyoruz” dedi. Altınova Belediyesi olarak her zaman engelli vatandaşlarla bir arada olduklarını dile getiren Başkan Oral, “Unutulmamalıdır ki, her sağlıklı birey birer engelli adayıdır” ifadelerini kullandı.

“İNKAR EDİLEMEZ BİR GERÇEK”

Başkan Oral, dünyayı renklendiren, medeniyetin, sanatın, bilimin ilerlemesine katkıda bulunan, adını tarihe yazdırmış yüzlerce engellinin var olduğunu söyledi. Bütün vatandaşları, 3 Aralık Dünya Engelliler Günü’nde bu çok önemli konuyu derinlemesine düşünüp kavrayarak değerlendirmeye çağırdığını dile getiren Başkan Oral şunları söyledi: “Kimi insanlar doğuştan, kimi insanlar ise sonradan geçirdikleri bir kaza veya hastalık nedeniyle engelli haline geliyorlar. Bu çok önemli. Çünkü, Allah göstermesin ama her birimiz birer özürlü adayıyız.

Bugün için dünya nüfusunun yüzde 10’unu aşkın bir kesimi engelli. Bu demektir ki, her 10 kişiden biri engelli. Yani hepimizin ailesinde, çevresinde engelliler var. Ayrıca, engellilerin yüzde 70’i de sonradan engelli hale geliyor. Dolayısıyla bugün için engelli kardeşlerimize sağlayacağımız çeşitli kolaylıklar, kendimizin ya da bir yakınımızın da hayatını kolaylaştırabilir.

Medeni, uygar bir toplum; kültürlü, bilgili, insaflı insanlardan oluşan bir toplum, engellileri dışlamak ya da ötelemek gibi vahim bir hataya düşmez. Engellilerin hayatımıza kattıklarını inkar edemeyiz. Engellilik gerçeğini görmezden gelemeyiz. Engellilerin mutsuz oldukları bir toplum, asıl engellidir.” dedi.

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.