BAKAN SUAT KILIÇ YALOVA’DA

Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç Yalova’daki ziyaretlerine Termal’den başladı. Burada yapılan 530 yatak kapasiteli erkek öğrenci yurdunun açılışını gerçekleştiren Suat Kılıç, Yurt-Kur Genel Müdürlüğü ve Spor Genel Müdürlüğü arasında yapılan protokolle spor tesislerinin kurum bünyesindeki tüm öğrenciler tarafından ücretsiz kullanılabileceğini söyledi.

Bakan Kılıç, Yalova’ya, kiralama usulü ile 500 kişilik daha yurdu kazandıracaklarını açıkladı.

suat kılıç termal öğrenci yurdu açılışı 3

Bakan Kılıç’ı, Yalova’da, Yalova Valisi Esengül Civelek, AK Parti Yalova Milletvekili Temel Coşkun, Belediye Başkanı Yakup Koçal, Ak parti İl başkanı Mustafa pehlivan, Spor Genel Müdürü Mehmet Baykan, YURTKUR Genel Müdürü Recep Kaymakcan ve Yalova protokolü karşıladı.

suat kılıç termal öğrenci yurdu açılışı

Bakan Kılıç, Yalova Valiliği, Yalova Belediyesi ve Ak parti İl Başkanlığını da ziyaret etti.

suat kılıç yalovada valilik 2

Türkiye genelinde 100 bin 250 toplam yatak kapasitesine ulaşan yeni yurtlar kiraladıklarını, 325 kiralama başvurusu aldıklarını bunların en kısa sürede değerlendirileceğini belirten Bakan Kılıç, yapılan ortak protokol kapsamında, Yurt-Ku bünyesindeki bütün gençlerin, Spor Genel Müdürlüğü bünyesindeki tüm spor tesislerinden ücretsiz olarak yararlanacağını kaydetti.

Öğrenci yurdunu hizmete sokan Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç, 250 seyirci kapasiteli Çınarcık Spor Salonu’nda incelemelerde bulunduktan sonra Yalova Valiliğine geçerek, kentte devam eden yatırım ve projeler hakkında bilgi aldı.

suat kılıç yalovada valilik

Gazetecilerin, Türkiye Ziraat Kupası’nda Fenerbahçe, Beşiktaş ve Trabzonspor’un PTT 1. Lig Takımlarına elenmesiyle ilgili sorularını yanıtlayan Bakan Kılıç, şöyle konuştu

Büyük kulüplerin tepkisi, tepki kaynağı nedir bilmiyorum. Hedef ve beklentileri nelerdir onu da bilmiyorum. Henüz bize ulaşan hedef ve beklenti vizyonu ortaya koymuş değiller. Eğer sorun PTT 1’inci Lig takımlarının Süper Lig’in dev takımlarını kupadan elemesi ise, doğrusu o zaman başka türlü yaklaşmak lazım. Büyük takımların futbol mücadelesinde de büyük performanslar ortaya koyması lazım. Eğer bugün Balıkesirspor, Fethiyespor, Bucaspor çok sürpriz başarılara imza atıp, Süper Lig’in şampiyonluk kupasını defalarca kaldırmış takımlarını kupanın dışına itebiliyorsa, bu Anadolu’da futbolun kazandığı kalite ve geldiği yerin göstergesidir. Öncelikle Anadolu’nun devleşen takımlarını, ortaya koydukları futbol disiplini, azim ve iradesinden dolayı tebrik ediyorum. Allah gayretlerini artırsın. Çok küçük bütçeli takımlarla dev bütçeli büyük kulüpleri yenebiliyorlarsa, bu onların inanmışlığının, 90 dakikalık mücadeleye bağlanmışlığı ve adanmışlığının göstergesidir. ‘Helal olsun’ diyorum. Zaten kupa bunun için anlamlı. En alt liglerden itibaren takımların kupa mücadelesine girmesi zaten bundan dolayı anlamlı. Yoksa Trabzonspor’un PTT Lig’indeki Balıkesirspor’la, Beşiktaş’ın PTT Lig’indeki Bucaspor’la, Fenerbahçe’nin PTT Lig’indeki Fethiyespor’la eşleşmesinin anlamı olmazdı. Galatasaray da Gaziantep Büyükşehir Belediyespor’la penaltılarla eleyebildi. Bu tabloya bakıldığı zaman da yaşasın Anadolu kulüpleri. Biz Anadolu kulüplerinin arkasındayız.

suat kılıç yalovada

Bakan Kılıç, Anadolu takımlarını desteklemeye devam edeceklerini, büyük kulüplerin de buna göre mücadeleyi sürdürmesini istedi. Bakan Suat Kılıç, Avrupa Kupası’nı önemseyen kulüplerin, Türkiye Kupası’nı daha da fazla önemsemeleri gerektiğini vurgularken, Milliyetçilik sadece lafla olmuyor. Türkiye’nin adına, kupasına, vizyonuna sahip çıkılması lazım. Geçmiş senelerde ‘Süper Kupa’ olarak adlandırılan kupa ne kadar önemliyse, Lig şampiyonluğu Türkiye Kupası da o kadar önemliydi. Büyük kulüpler parasal getirisi az olduğundan dolayı bu kupayı günden güne önemsizleştirdi. Adında Türkiye olan her şey bu coğrafyada çok önemlidir. Büyük kulüplerimizi Türkiye’nin büyük adına yakışan bu büyük mücadele içinde olmaya davet ediyorum diye konuştu.

ATATÜRK, BU TOPLUM İÇİN ÇOK ÖNEMLİDİR

Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç, Fethiyesporlu futbolcuların Fenerbahçe maçına ‘Yüce Atatürk’ yazılı tişörtlerle çıkmasını değerlendirirken Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün, Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu, ulu önder olduğunu söyledi. Bakan Kılıç, şöyle devam etti.

suat kılıç termal öğrenci yurdu açılışı 2

Mustafa Kemal Atatürk Türk toplumu için müşterek ve çok büyük bir değerdir. Atatürk’ün adı herhangi bir şekilde toplumda siyasi mesaj olarak adlandırılamaz, değerlendirilemez, Atatürk’ün adı bizi ötekileştirecek ya da başkalaştırılacak yaklaşım olarak görülemez. Değerlendirilemez. Türkiye Futbol Federasyonu ne karar alacak onu bilemiyorum. Ama nihayetinde Atatürk gibi ortak bir değer, toplumun tamamının saygı duyduğu bir devlet adamı konusunda daha özenli, daha dikkatli adımların atılması, daha hassas kararlar alınması gerekir diye düşünüyorum. Aksi takdirde Futbol Federasyonu tarafından verilecek olan karar, toplumda ayrışmaya sebep olabilecektir. Bu karar sanki siyaseten ülkeyi yönetenler tarafından alınmış bir karar ya da atılmış bir adım gibi değerlendirilecek ve başka mecralara çekilebilecektir. Atatürk adı bu toplum için çok önemlidir. Ulu önderdir. Dolayısıyla Atatürk adının hiçbir siyasi ya da benzer polemiğe konu edilmesine rıza göstermeyiz. Türkiye bu konuyu tartışmamalı, TFF de bu konuyu gündeminden çıkarmalıdır.

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.