Engelliye Değil, Özgürlüğe Yol Verelim

Yalova SGK’un organize ettiği, Doğu Marmara Kalkınma Ajansı tarafından desteklenen “Engelliye Değil, Özgürlüğe Yol Verelim’’ projesi, Yalova Sporium Tesisleri’nde 6 Aralık Cuma günü saat 10:30’da gerçekleşti. Yalova Sosyal Güvenlik İl Müdürlüğü tarafından hazırlanan ve Doğu Marmara Kalkınma Ajansı tarafından desteklenen proje ile engellilerin hizmet erişimi kolaylaştırılacak. 

     Kahvaltılı basın toplantısına; Yalova Valisi Esengül Civelek, Yalova SGK İl Müdürü Ali Gencer, Yalova Üniversite Rektörü Niyazi Eruslu, YTSO Başkanı Tahsin Becan, Düzce, Sakarya, Bursa SGK İl Müdürleri, Yalova protokolü ve engelliler dernek üyeleri katılım sağladı.

     Proje başvuru sahibi Yalova SGK ile proje ortaklarıyla, Yalova Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü, Düzce ve Sakarya SGK İl Müdürlüklerinde engellilere yönelik birçok iyileştirme gerçekleştirilecek.

     Proje hakkında bilgi veren Yalova SGK İl Müdürü Ali Gencer, ‘Engelliye Değil, Özgürlüğe Yol Verelim’’projesi, 2013 yılında Doğu Marmara Kalkınma Ajansı tarafından yayınlayan Sosyal kalkınma, küçük ölçekli mali alt yapı destekli projemiz hazırlanmış. Bu proje

Doğu Marmara Kalkınma Ajansı tarafından kabul edilmiştir. Projemizin yapılmasında amaç, engelli vatandaşlarımızın kurumlarımızda, yardıma ihtiyaç duymadan kendi işlerini yapmasını olanak sağlamaktadır. Çağdaş ve gelişmiş ülkelerde, insan odaklı hizmet anlayışı olarak, bu projemiz kaçınılmaz bir uygulamadır’ dedi.

    Engellilere yönelik proje kapsamındaki kolaylıklardan bahseden Gencer, ‘Hissedilebilir yüzey çalışması, kabartmalı kat planlarının yerleştirilmesi, merdiven ve kapı küpeştelikleri, yönlendirme levhaları ve kapı isimliklerinin brelli alfabesi ile belirtilmesi, dört kurumun personeline bonservisli işaret dili eğitimi verilmesi hedefleniyor’ dedi.

       Engelliye Değil, Özgürlüğe Yol Verelim’’ projesinin hayata geçirilmesinde başarılar dileyen Yalova Valisi Esengül Civelek, ‘Engelli bireylerin toplumsal yaşamda her alanına etkin, eşit koşullarda hareket edebilmesi, hizmetlerden yararlanabilmesi çok önemlidir. Engelli bireylerin yaşamlarının kolaylaştırılması, yaşam memnuniyetlerinin artırılması, tüm tarafların iş birliğiyle desteğiyle olacaktır. Yalova’mız engellilik konusunda, toplumsal duyarlığının farkındadır’ dedi.

Haber Foto: Gamze Yüksel 

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.