Intel, dünyanın ilk Android tabanlı 64bit medya tabletini üretti.

Intel-Android-Atom-64bit

Intel, yatırımcılarıyla yaptığı toplantıda Silverman mimarisi ile üretilmiş 64bit Atom işlemcisi ile çalışan dünyanın ilk medya tabletini medya tabletini duyurdu. Yonga devi, yeni düşük maliyetli/düşük enerji tüketimli mimarisinin 64bit yeteneklerinin mobil cihazlara yeni yetenekler katacağını söyledi.

tablet-perf

Şirketin SoC ve ürünler yol haritasında daha düşük maliyetleri ve daha yüksek kar seviyelerini hedeflediklerini, ancak bunun yeterli olmadığını belirten Intel CEO’su Brian Krzanich, PC’de ulaştıkları yetenekleri tabletlere uyarlamayı hedeflediklerini söyledi. Krzanich ayrıca ultra-mobil cihazlara da birkaç yenilik getirmeye söz verdi. Bunlar arasında halihazırdaki Intel Atom Silverman çekirdeklerine 64bit genel amaçlı işlem yeteneği kazandırmak da bulunuyor. Intel’e göre 64-bit teknolojisi bile tek başına (Photoshop gibi uygulamalarda) %40 performans artışı sunabilecek. Diğer taraftan Intel, şu anki 32bit modunda bile Atom işlemcilerinin ortalamanın üzerinde performans gösterdiğini söylüyor.

64bit-perf

Ancak Intel’in tablet ve akıllı telefon pazarında hedefi yalnızca performans artışı değil. Şirket masrafları düşürerek yeni pazarlara da yönelmeyi amaçlıyor. Intel tabanlı tabletlerin 100 dolar altı fiyatlara da sahip olacağını,  ürün gamında 100 dolar ile 400 dolar arası cihazlar sunacaklarını belirten Krzanich, 2014 yılında yaklaşık 40 milyon Atom SoC tabanlı cihaz sevkedeceklerini belirtiyor. Bu rakam, şirketin bugünkü sevkiyatının 4 katı.

Kaynak: http://www.hardwaremania.com/haber/2013/12/03/intel-dunyanin-ilk-android-tabanli-64bit-medya-tabletini-duyurdu/

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.