Kesilen Ağaçlarla İlgili Açıklama

Yürüyen Köşk’ün bahçesinin yan tarafında bulunan piknik alanındaki ağaçların kesilmesiyle ilgili olarak, Atatürk Bahçe Kültürleri Merkez Araştırma Enstitüsü Müdürü Dr. Yılmaz BOZ tarafından yapılan açıklama aşağıda verilmiştir. Yorumu Siz değerli okuyucularımızla bırakıyoruz.

1.     Toplam 1200 dekar alan üzerinde Bahçe Kültürleri konusunda Ar-Ge ve üretim çalışmaları yapılan Enstitümüzde yapılan çalışmaların verimliliğini artırmak amacıyla alanların bakım-onarım ve zirai asayişin sağlanması konusunda bazı yeni uygulamalar başlatılmış olup hızla tamamlanmasına çalışılmaktadır.

2.     Enstitümüzün liderliğinde yürütülen soğanlı bitkiler koleksiyonu oluşturma ve geofit serası çalışmaları sona yaklaşmakta olup, bu alanda dünyada sayılı merkezlerden biri tesis edilecektir. Tarımsal Ar-Ge yenilikleri Bahçe Kültürlerinin her alanında devam ettirilmektedir.

3.     Bilindiği gibi çalışmaların verimliliği ve etkisinin yüksek olması için çalışanın yeterli olması kadar da çalışma alanının istenilen düzeyde olması ve güvenliğinin sağlanması önemlidir. Bu yıl ilkbaharda başlatılan arazilerimizin ıslahı çalışmalarında yaklaşık 50 da alan Ar-Ge ye kazandırılmıştır. Arazi tesviyelerinden sonra toprağın yapısını ve bitki besin maddesi artırımını sağlayacak şekilde sonbaharda yaklaşık 200 dekar alanda yem bitkisi ekimi yapılmıştır. Yeşil gübre veya hayvan yemi olarak değerlendirildikten sonra takriben 2014 yılından itibaren bu alanlarda modern meyvecilik ve sebzeciliğin örnek tesisleri kurulacaktır.

4.     Enstitümüz arazisine dışarıdan sık sık girişler yapılarak Ar-Ge alanlarımıza zararlar verilmektedir. Güvenliğin sağlanması amacıyla Enstitü arazisinin yaklaşık 1700 metre uzunluğunda sahil kısmında panel-çit işi ihale edilmiş ve çalışmalar hızla başlatılmıştır. 6 Aralık 2013 tarihinde yerel basınımıza da konu olan 2 adet kavak ağacı uzaklaştırılmıştır. Kesilen ağaçlar kavak türü olup, normal ömürleri 10 yıldan sonra kesilebilecek ağaçlardır. Sınır ağacı şeklinde olan konu 2 ağacın kesim nedeni yapılacak yeni çite engel teşkil ettiğinden olmuştur. Bu işlem tamamen işin gereği yapılmış olup, benzer uygulamalar da yapılacaktır.

5.     Atatürk Bahçe Kültürleri Merkez Araştırma Enstitüsü Türkiye’de Bahçe Kültürleri alanında tek Merkez Enstitüdür.  Bu kurumun ismine ve yaptığı işlere layık olacak şekilde planlanması ve alanların verimli duruma getirilmesi esastır. Saygı değer basınımızdan ricamız yapılacak yayınların halkımızı doğru bilgilendirilmesi amacıyla kaynağından öğrendikten sonra verilmesidir. Nitekim Kurumumuzla ilgili doğru habercilik adına sık sık yönetmelikler çerçevesinde bilgiler verilmektedir.

Keyfiyet arz olunur.  Saygılarımla.

Dr. Yılmaz BOZ
Atatürk Bahçe Kültürleri Merkez
Araştırma Enstitüsü Müdürü

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.