SALMAN: ATATÜRK BİR TEK DAL İÇİN KÖŞK’Ü YÜRÜTÜRKEN, GÜNÜMÜZDE KÖŞK’ÜN YANINDAKİ AĞAÇLAR KESİLİYOR

CHP Yalova Belediye Başkan Aday Adayı Vefa Salman, Atatürk’ün Yürüyen Köşk’ünün bulunduğu bahçede sorumsuz bir şekilde ağaç katliamının yapıldığını söyledi..

Atatürk’ün Yürüyen Köşk’ün bahçesinin yan tarafında bulunan piknik alanındaki ağaçların sorumsuzca kesildiğine tanık olduğunu belirten Salman ”Cumhuriyetimizin Kurucusu Büyük Önder Atatürk,  ağacın tek bir dalının bile kesilmesi yerine 83 yıl önce yaptırdığı köşkü kızaklarla yaklaşık 5 metre taşırken, günümüzde Atatürk’ün Yürüyen Köşküne 50 metre uzaklıkta bulunan ağaçlar kesiliyor” dedi.

vefa salmandan ağaç kesimine tepki

CHP Yalova Belediye Başkan Aday Adayı Vefa Salman, zamanında Atatürk’ün parasını kendi cebinden ödeyerek millete hediye ettiği adı Millet Çiftliği olan ve kuruluşunda Atatürk’ün imzası bulunan Atatürk Bahçe Kültürleri Merkez Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü bahçesinde yer alan ağaçların kesilmesi tam anlamıyla bir doğa katliamı olduğunu vurgulayan Salman şöyle konuştu.  “Atatürk’ün Yürüyen Köşk’ün olduğu bahçede ağaçların kesilmesi sadece bir ağaç katliamı değil, Atatürk’ün topluma verdiği çevre mesajını görmezden gelmenin göstergesidir” dedi.

Ağaçların kuruduğu yönündeki gerekçelerin kabul edilemez olduğunu, vatandaşların tepkisi üzerine ağaç kesimine son verildiğini belirten Salman “Ağaçların kesiminden bir saat sonra olay yerine gittiğimde, ağaçların çürümediğini, yıkılmadığını, kesildiğini bizzat tanık oldum. Yaptığımız başvurularda ise muhatap bulamadık” dedi

Atatürk’ün 83 yıl önce verdiği çevre mesajının görmezden gelen bir zihniyetin sonucunda, ağaçların kesildiğini söyleyen Salman “Çınar ağacının tek bir dalının kesilmesi yerine Köşkü kızaklarla yürüten Atatürk’ün bu çevre mesajını görmek ve anlamak için Atatürk’ün Yürüyen Köşk’ünü ziyaret eden çocuklarımız, kesilen ağaçları köşk bahçesinde gördüklerinde ne düşüneceklerdir? Traji-komik bir yanlışa imza atanlar demek ki YAŞ KESEN BAŞ KESER atasözünden de bihaber. Bu sorumsuzluğun hesabını kim verecektir.“ dedi.

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.