YALOVA’DA SÜS BİTKİLERİ AR-GE MERKEZİ KURULUYOR

Yalova’nın büyüyen değeri süs bitkileri için MARKA öncülüğünde kurulacak olan Doku Kültürü Laboratuvarı sektördeki gelişmeleri yönlendirecek.

Doğu Marmara Kalkınma Ajansı (MARKA) ile Yalova Saksılı Süs Bitkileri Üreticileri Derneği arasında Doğu Marmara Kalkınma Ajansı Güdümlü Proje Desteği kapsamında Doku Kültürü Laboratuarı ve Test Merkezi, Araştırma ve Geliştirme Seraları, Makine Parkuru ve Satış Merkezi Projesi’nin mutabakat zaptı imzalandı.
yalova-süs-bitkileri-ar-ge-mekezi-2-600

Doğu Marmara Kalkınma Ajansı Yönetim Kurulu toplantı salonunda gerçekleştirilen mutabakat zaptını Doğu Marmara Kalkınma Ajansı adına MARKA Genel Sekreteri Dr. Fatih Akbulut ve Saksılı Süs Bitkileri Üreticileri Derneği adına Yönetim Kurulu Başkanı Abdullah Okul imzaladı.

MARKA tarafından yaklaşık 3 milyon TL’lik katkı sağlanacak söz konusu proje ile kurulması planlanan Doku Kültür Laboratuvarında, bitki biyoteknolojisi kullanılarak bitkilerin verim ve kalitesinin artırılması, hastalık ve zararlı stres faktörlerin engellenmesi ve daha etkin ürün üretilebilmesi amaçlanmaktadır. Aynı zamanda, kurulacak olan Araştırma ve Geliştirme Seraları ile üretilen bitkilerin uygun iklim koşularına adaptasyonunu sağlanarak ürün çeşitliliği sağlanacaktır. Projede ayrıca, ortak kullanıma yönelik makine parkuru ve üreticilerin ürünlerini pazarlayabileceği satış merkezi kurulması planlanmaktadır.

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.