YTSO Başkanı Becan, “Sarıoğlu adına, ÖZÜR DİLiYORUM…”

Yalova Gazeteciler Cemiyeti Başkan Ayhan Polat ve Yönetim Kurulu Üyeleri, Osman Oral ve İbrahim Sevinçler, YTSO Başkanı Tahsin Becan ve Yönetim Kurulu Üyeleriyle, 6 Aralık 2013’te YTSO’da biraraya geldiler. 

 Yalova Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Ayhan Polat ve Yönetim Kurulu Üyeleri’ni bir buket çiçekle karşılayan Yalova Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Tahsin Becan ve Yönetim Kurulu Üyeleri, geçtiğimiz haftaiçinde Yalova Gazeteciler Cemiyeti Üyesi Hüseyin Kutgün’e, Yalova Ticaret ve Sanayi Odası Başkan Yardımcısı Muhammed Sarıoğlu tarafından yapılan saldırı ve darp olayında,YTSO yönetiminin neden sesiz kaldığını, kamuoyuna bir açıklama yapmama nedenlerini sordular.

YTSO-TAHSINM-BECAN-ZIYARETi-3-600

Yalova Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Ayhan Polat, Oda Yönetim Kurulu Başkanı ve Üyelerine ‘Pusula Gazetesi’nin sahibi Hüseyin Kutgün’ün, 28.11.2013 Perşembe günü akşam saatlerinde Yalova Sanayi ve Ticaret Odası Başkan Yardımcısı Muhammed Sarıoğlu tarafından, saldırıya uğradı ve Hüseyin Kutgün darp edildi.

Haber değeri olan bir yayından dolayı bir gazetecinin darp edilmesini doğru bulmuyoruz. Yalova’da büyük tepki ile karşılanan bu darp olayına bazı siyasiler ve basın organları tepki gösterdiler.

Biz, YTSO’dan şuana kadar hiçbir açıklama duymadık. Kamuoyuna bir açıklama yapmamanın nedeni nedir? YTSO’nun yönetiminde bulanan sizlerden bilgi almak istedik. YTSO Başkan Yardımcısı ünvanı taşıyan Mahammet Sarıoğlu’nun bu girişimi YTSO yönetimini ilgilendiren bir konudur.

Bu darp olayın arkasında siyasi güçlerin olduğunu biliyoruz. Yalova Belediye Başkanı Yakup Koçal’ın kızı İlay Koçal’ın, sosyal medyada Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’a yönelik  eleşitiri ve hakaret dolu sözleri yazıp, paylaştığı sözler bizler için haber değeri taşıyor. Biz, gazetecilik yapıyoruz. Haber değeri taşıyan her konuyu gazetelerimizide, haber portallarımızda yınyınlamakla görevliyiz.

Yalova Gazeteciler Cemiyeti’ne üye 73 aile, ekmeğini gazetecilik mesleğinden karşılıyor. Yalova Belediye Başkanı Yakup Koçal’ın kalemşörlüğünü yapan bazı yayınlar, bu yaşanan darp olayını dahi haber değeri olarak görmüyor, darp edilen Yalova Gazeteciler Cemiyeti Üyesi ve Pusula Gazetesi İmtiyaz Sahibi olan bir gazetecidir.

Kutgün’e yapılan darp olayının ertesi günü, Koçal’ın kalemşörlüğünü yapan usta gazeteciler çıkıp radyo programramında, dövülen gazeteci arkadaşımızı suçlayacak kadar ileriye gidebiliyorlarsa, burada çok büyük bir yanlışlık var. Güçlünün yanında, taraf olma söz konusudur. Gazeteci taraf olmaz. Objektif olur.  Ortada mağduriyet yaşayan bir meslektaşınız olmasına rağmen. Kutgün, bazı Koçal yandaşları tarafından suçlu gösterilmeye çalışıldı. Hem bu eylemi gerçekleştireceksiniz, hem de muğduru suçlayacak, kendinii haklı göstedmeye çalışacaksınız. Bu  nekadar doğru ve etik bir davranıştır. Biz, Yalova Gazeteciler Cemiyeti Yönetimi olarak, YTSO Başkan Yardımıcısı Muhammet Sarıoğlu’nu şiddetle kınıyoruz. Bu yaşanan tatsız olayın perde arkasında olanları da Allah’a havale ediyoruz” dedi.

YTSO’yu siyasetten uzak tutmaya çalıştıklarını söyleyen Başkan Tahsin Becan, ‘Biz 6 aydır görevdeyiz. Biz, YTSO’yu elimizden geldiği kadar siyasetten uzak tutmaya çalışıyoruz. Hepimizin siyasi görüşü vardır, benimde var. Bugüne kadar üyesi olduğum partiyle alakalı tek bir kelime konuşmuş değilim. YTSO Meclisi ve Yönetiminde, her görüşten arkadaşımız var. YTSO’yu Başkanı olarak, herkese eşitiz.

YTSO Yönetimi olarak, Yalova için doğru olanı hangi siyasi partinin yöneticisi yapıyorsa, biz her zaman bu siyasilerin yanında oluruz. Bazı arkadaşlar isteyerek, ya da istemeyerek, ellerinde olmadan hatalar yapıyorlar. Yalova Sanayi ve Ticaret Odası Başkan Yardımcısı Muhammed Sarıoğlu’nun karıştığı darp olayına tepki göstermeyen kimse yok. Bu darp olayı onaylanacak bir davranış değildir. Üzücü bir durumla karşı karşıya geldik.

YTSO Başkan Yardımcısı Muhammed Sarıoğlu ile görüştüm, o da bu yaşananlardan dolayı çok üzgün. Onun da isteyerek yaptığı bir olay değil. Bir anlık hadise olduğunu söylüyor. Bu yaşananları, basındaki arkadaşların, bir kısmı da YTSO’a bağlıyor. YTSO’yu ilgilendiren hiçbir durum yok.

Bizim, hep beraber Yalova’yı düzeltmemiz lazım. Birbirimize destek olmalıyız. Ben basın açıklaması yapsaydım, başka taraflardan cevap gelecekti. Sürekli cevap vermek zorunda kalacaktık.

Ben basının, YTSO’nun dışındaki konulardan uzak tutmaya çalışıyorum. YTSO’yu ilgilendiren her konuda açıklama yapacağız. Şahsi olarak, Muhammed Sarıoğlu adına özür diliyorum. Hatanın kimde olduğunu sorgulamanın, bu saatten sonra hiç gereği yok. Bizim görevimiz, bu iki arkadaşımızı barıştırmak olmalı, Yalova Gazeteciler Cemiyeti Başkan ve Yönetim Kurulu Üyeleri’nden de, bu konuda çaba göstermelerini bekliyorum’ şeklinde konuştu.

YTSO Başkanı Tahsin Becan’ın konuyla ilgili görüş ve düşüncelerinin ardından söz alan YGC Başkanı Ayhan Polat, “Tabii ki, iki tarafın barışması kadar güzel bir şey olamaz. Bu noktada, YGC yönetimi elinden gelen yapar. Üyemiz olsun, olmasın gazetecilik mesleğini “Basın Ahlak” kuralarına göre yapan her gazeteci arkadaşımızın, hakerat, tehdit ve darp olayı ile karşılaşmamasını temenni ediyoruz” şeklinde konuşarak düşüncelerini açıkladı. Haber: Gamze Yüksel

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.