ÇOCUK GELİŞİMİ ALANINDA ÇOKLU ZEKA KURAMI UYGULAMALARI

ÇOCUK GELİŞİMİ VE EĞİTİMİ ALANI’NIN, ÇOKLU ZEKA KURAMI UYGULAMALARINA DÖNÜK ÇALIŞMALARI

 

Armutlu Dr.Enver Ören Çok Programlı Lisesi tarafından hazırlanan ve okul müdürü Bünyamin KOZAKLI koordinesinde  yürütülen ‘Okul Öncesi Eğitim Kurumlarında Çoklu Zeka Kuramının Uygulanması’ adlı  proje, Çocuk Gelişimi ve Eğitimi Alanında öğretim gören 10,11ve sınıf öğrencilerine yönelik olup 81 kişilik ( 9 Refakatçi öğretmen ve 72 öğrenci ) bir grubu kapsamaktadır.  Proje Armutlu Dr. Enver Ören Çok Programlı Lisesi, Yalova Kız Teknik ve Meslek Lisesi ve Akyazı Kız Teknik ve Meslek Lisesi’nde görevli Çocuk Gelişimi ve Eğitimi Alanı öğretmenleri ile öğrencilerine yönelik olarak,  hedeflenen amaçlar doğrultusunda 4 haftalık değişim sürecinde, üç akışlı olarak 24 kişilik gruplar halinde 03.03.2013 – 30.03.2013 tarihleri arasında Çek Cumhuriyetinde, 21.04.2013 – 18.05.2013 tarihleri arasında İsveç’te, 29.09.2013 – 26.10.2013 tarihleri arasında Almanya’da gerçekleştirilmiştir.

 

almanya-web6

 

Okul Müdürü Bünyamin KOZAKLI ‘Gerek proje sahibi olan okulumuz ve gerekse ortaklarımız, projemizin uygulaması sayesinde birbirleri ile karşılıklı etkileşim içerisinde bulunmuşlardır.Okulumuz ve sosyal ortaklarımız yeni teknolojilerin tanınması, teknoloji transferi, personelin yeni teknolojilere adaptasyonu, personelin bu konularda eğitimi, bilgi transferi gibi alanlarda deneyim kazanmışlardır. Yurt dışı ev sahibi kuruluşlar ile ziyaret gerçekleştirilen tüm kurum ve kuruluşlar ise öncelikle yeni bir kültürü tanıma fırsatı yakalamış, bilgi ve tecrübelerini aktarma, projemiz yararlanıcıları bilgi ve iletişim teknolojilerinden yararlanma noktasında fırsat yakalamışlardır. Bu şekilde tüm ortaklar kurumsal kapasitelerini yükseltmişlerdir. Almanya, Çek Cumhuriyeti ve İsveç kültürleri ile bu ülkelerdeki sosyal yaşam yakından incelenmiş ve kendi kültürümüz ile farklılıkları ve benzerlikleri karşılaştırılmıştır. Ayrıca, ziyaret edilen kurum ve kuruluşlar ile sosyal yaşamda gerçekleştirilen işbirliğinden yararlanılarak kendi kültürümüzün de tanıtılması sağlanmıştır. Bu şekilde, projemizin aynı zamanda önceliklerinden birisi olan kültürlerarası etkileşim de gerçekleştirilmiştir.’ dedi.

 

isveç--web6

 

Proje, hayat boyu öğrenme programları çerçevesinde mesleki eğitim ile edinilmiş bilgi ve becerilerin yaşam boyu geliştirilmesini teşvik ederken, Çoklu Zekâ Kuramı Uygulamaları hedefleri doğrultusunda, program üyesi ülkelerde mesleki ve okul öncesi eğitimin kalitesini ve cazibesini arttırmayı, mesleki ve okul öncesi eğitim alanında dil yeterliliklerinin geliştirilmesini, eğitim kalitesinin akademik ve sosyal yönden yükseltilmesini, iş gücü piyasasının dinamikleri doğrultusunda ara eleman yetiştiren program süreçleri geliştirerek bu eğitimi almış olan öğrenci ve kursiyerlere daha iyi iş imkânı sağlanması ve piyasadaki rekabet ve iş gücü istihdam alanına katkı sağlayarak sosyal bütünlüğün geliştirilmesini ve yaygınlaştırılmasını sağlamayı hedeflemiştir.

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.