Değerli Hocamız Halet Çambel Vefat Etti

Türk arkeolojisinin duayen ismi emekli öğretim üyelerimizden Prof. Dr. Halet Çambel, 12 Ocak 2014 tarihinde 97 yaşında evinde gözlerini hayat yumdu.

(http://www2.istanbul.edu.tr/?p=10720)

 halet-cambel-2

Arkeoloji dünyasının en önemli isimlerinden Üniversitemizin Emekli Öğretim Üyelerinden Prof. Dr. Halet Çambel, 1936 Berlin Olimpiyatları’nda Türkiye’yi temsil eden ilk Türk kadın sporculardan biridir. Prof. Dr. Çambel, Türkiye’nin birçok bölgesinde arkeolojik kazı çalışması yürüttü. Karatepe-Aslantaş bölgesinde de kazılar ve araştırmalar yapan Prof. Dr. Çambel, neredeyse bütün ömrünü bu bölgeye adamıştır. Bilim dünyası Karatepe-Aslantaş’ı Hitit hiyerogliflerinin çözüldüğü yer olarak tanıyor.

 

İstanbul Üniversitesi tarafından Prof. Dr. Çalet Çambel’e 2012-2013 Akademik Yılı Açılış Töreninde “İstanbul Üniversitesi 2012 Yılı Onur Ödülü” verilmişti. Açılışa katılamayan öğretim Prof. Dr. Çambel’e ödülü evinde Rektör Prof. Dr. Yunus Söylet vermişti. İÜ Rektörü Prof. Dr. Yunus Söylet 2012 yılı İstanbul Üniversitesi açılış töreninde konuşmasına ara vererek, Prof. Dr. Çambel’in görüntülerini tüm salonla birlikte izleyerek törene katılanlarla birlikte dakikalarca alkışlamıştı.

 

Hocamız için 14 Ocak 2014 Salı günü İÜ Edebiyat Fakültesi Şeref Holü’nde bir tören düzenlenecektir. Hocamızın naaşı 15 Ocak 2014 Çarşamba günü MuğlaAkya’da, eşi Nail Çakırhan’ın mezarının yanına defnedilecek. 

 

Tören saat 10.00’da başlayacaktır.

 

İÜ Rektörü Prof. Dr. Yunus Söylet’in Halet Çambel’in vefatı nedeniyle yayımladığı başsağlığı mesajı:

 

“Türkiye’nin önde gelen arkeologlarından, ülkemizi yurt dışında da başarıyla temsil eden alanının duayen ismi değerli Hocamız Prof. Dr. Halet Çambel’in vefatının derin üzüntüsünü yaşıyoruz.

 

Prof. Dr. Halet Çambel Hocamız İstanbul Üniversitesi çatısı altında, arkeoloji alanında bir birinden değerli birçok eser üretmiş, Türkiye’nin birçok bölgesinde kazılar yürütmüş, çok sayıda öğrenci ve akademisyen yetiştirmiştir. Türk kadının örnek aldığı model şahsiyetlerinden biri olan Prof. Dr. Halet Çambel, ömrünün sonuna kadar bilim üretmiş, ülkesinin gelişmesi ve daha aydınlık günlere ulaşması için büyük çaba sarf etmiştir.

 

Prof. Dr. Halet Çambel Hocamıza Allah’tan rahmet,  yakınlarına ve İstanbul Üniversitesi camiasına başsağlığı diliyorum.

 

Mekânın Cennet olsun Değerli Hocam…”

Prof. Dr. Yunus SÖYLET

İstanbul Üniversitesi Rektörü

 

TARİH: 14 Ocak 2014/Salı

 

YER: İÜ Edebiyat Fakültesi Şeref Holü

 

SAAT: 10.00

 

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.