nVidia’dan TEGRA K1 SÜRPRİZİ

Mobil işlemci tarafında iddiasını her geçen gün artıran ve yeni modeller sunan NVIDIA, yarın başlayacak olan CES 2014 sırasında Tegra K1 adını vereceği yeni nesil mobil işlemcisinin tanıtımını gerçekleştirecek.

32-bit destekli K1 versiyonu yine Tegra 4 yapısını temel alıyor. 4+1 Cortex-A15 çekirdeği taşıyan yongaseti yardımcı çekirdeğini iş yüküne göre devreye sokuyor. Ancak bu kez uygulamalar çekirdeklerin devreye girmesini kendisi ayarlayabilecek. 

NVIDIA-Tegra-K1

 Grafik tarafında ise bu kez 192 CUDA işlem birimli Kepler mimarisi bizleri karşılıyor. Kepler, masaüstü ve dizüstüler için sunulan GeForce ürünleri ile aynı karakteristiği beraberinde getiriyor. NVIDIA mühendisleri, bilgisayarlarda onlarca watt’lık güce ihtiyaç duyan GPU’ları birkaç yüz miliwatt seviyesine indirip daha küçük formda dizayn etmeyi başardı. Bunda firmanın Tegra yongasetlerine yaptığı yıllık 1.2 milyar dolarlık Ar-Ge yatırımının etkisi çok büyük.

 Tegra K1 isimli yeni işlemcinin akıllı telefon ya da tabletler gibi mobil cihazların yanı sıra konsollar, otomobillerin bilgi-eğlence sistemleri ve 4K televizyonlarda da kullanılabileceği belirtiliyor. Yeni nesil mobil işlemcinin, Xbox 360 ya da PS3’teki grafik işlemcilere oranla daha yüksek performans sağlayacağı da yine belirtilenler arasında yer alıyor.

Teknik kısma biraz baktığımızda 192 CUDA çekirdeği ile karşılaşıyoruz. Kepler mimarisinin temel alındığı mobil işlemcinin iki farklı versiyonu bulunuyor. Bunlardan ilki 4 çekirdekli olarak tasarlanan, 32 bit desteği sunan ARM Cortex-A15. Diğer versiyon ise özelleştirilerek sunulan 64 bit’lik çift Super Core olacak.

İlk versiyon Tegra K1 2.3GHz saat hızlarına kadar çıkabilirken, 32KB+32KB Seviye 1 önbellek sunuyor. İkinci versiyon ise 2.5GHz saat hızlarına çıkabiliyor ve 128KB+64KB Seviye 1 önbelleğe sahip.  

NVIDIA’nın CEO’su Jen Hsun Huang konuyla alakalı olarak, Tegra K1’in yeni nesil oyun ve uygulama geliştirmek isteyenler için tam performans sunacağını belirtti.

Son olarak 32 bit’lik versiyonun bu yılın ilk yarısında piyasaya sürülecek olan cihazlarda yer alacağı belirtilirken, 64 bit’lik versiyonun ise 2014’ün ikinci yarısına kalacağı ifade edildi.

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.