İstanbul’dan İzmir’e ulaşımı 4 saate indirecek proje

Yapım çalışmaları hızla süren, İstanbul’dan İzmir’e ulaşımı 4 saate indirecek Gebze-Orhangazi-İzmir Otoyolu Projesi ve bu projenin en önemli geçiş noktalarından olan, 2015’te bitmesi planlanan İzmit Körfezi Asma Köprüsü, bu güzergâhtaki arsa ve emlak fiyatlarını şimdiden yükseltti. Emlakjet.com’un yaptığı araştırmaya göre, bu projenin etkisiyle oluşan arsa fiyatlarındaki artışın en yüksek olduğu illerin başında Bursa, Yalova ve Kocaeli geliyor. Analize göre, Bursa Gemlik’teki tarlalar bir yıl içinde yüzde 185 değerlendi. Araştırma, Gemlik’teki muhtelif arsa fiyatlarında yüzde 156’ya varan oranlarda artış yaşandığını, Gebze Muallim Köy’deki arsaların fiyatlarında ise yüzde 120’ye varan yükseliş olduğunu ortaya koyuyor.

 

Gebze-Orhangazi-İzmir Otoyolu Projesi’nin otoban ve İzmit Körfezi Asma Köprüsü yapım çalışmaları sürerken, proje geçtiği güzergâhtaki arsa ve emlak fiyatlarını da hızla yükseltiyor. Emlakjet.com, projenin arsa fiyatlarını son dönemde ne kadar etkilediğini analiz etti. Emlakjet.com’un araştırmasına göre proje, özellikle Bursa, Yalova ve Kocaeli’deki arsa fiyatlarında yüksek artışlara yol açtı. Analize bakıldığında, İzmit Körfezi Asma Köprüsü’nün, Gemlik’teki tarlaları bir yılda yüzde 185 değerlendirdiği, Gemlik’teki muhtelif arsa fiyatlarının ise yüzde 156’lara kadar varan oranlarda arttığı görülüyor.

Okan-Arı-web6Emlakjet.com Genel Müdürü Okan Arı, konuyla ilgili olarak şu bilgileri verdi: “Türkiye’nin en büyük ulaşım projesi olarak anılan, Gebze-Orhangazi-İzmir Otoyolu Projesi’nin otoban ve İzmit Körfezi Asma Köprüsü yapım çalışmaları hızla sürüyor. İstanbul-İzmir arasında yapılan 420 kilometrelik proje, iki şehir arasındaki mesafeyi 8 saatten 4 saate indirirken, dünyanın en uzun dördüncü asma köprüsüne de sahip olacak. Proje sayesinde 2012-2013 yılları arasında Yalova Altınova′da arsa fiyatları yüzde 59 oranında artış yakalarken, Yalova’nın diğer bölgelerinde ise özellikle de konut imarlı ve ticari amaçla kullanılabilecek arsaların fiyatları yüzde 100’e varan oranlarda artış gösterdi.”

 

Arı, otoyol projesi nedeniyle arsa fiyatlarında artış gösteren bir diğer ilin Kocaeli olduğunu belirtirken, Kocaeli′nin Gölcük, Kavaklı, Tavşanlı bölgelerinde, özellikle de konut ve ticari türdeki arsalarda yüzde 50′ye varan artışların olduğunu, asıl büyük artışın Gebze Muallim Köy′deki arsaların fiyatlarında yüzde 120′ye varan oranlarda yaşandığını söyledi.

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.