TOSHiBA’DAN 5GB 3.5″ HARDDİSK

Toshiba’nın yeni geliştirdiği MG04 kafaları ile 1TB beş adet veri plakası kullanan 3.5 inç’lik 7200RPM diskinde önceliği kurumsal kullanıcalara veren toshiba normal kullanıcılar içinde sata desteğini eklemeyi unutmamış. Yeni geliştirilen bu diskin iki farklı versiyonu olacak  (MG04SCA) olan 6Gb/s SAS desteğiyle gelirken (MG04ACA) ise 6Gb/s SATA bağlantı türlerinden oluşan bu iki version arasındaki en önemli farklılık SAS destekli (SIE) Sanitize Instant Erase, Anında temiz silme olarak çevirebileceğimiz teknolojiyi desteklemesi.

 

toshiba 5gb sata III 3.5 7200rpm hard disk

 

SIE destekli modellerde 512b ve 4kb format destekli olacaklar, Bu sayede performans ile geriye doğru uyulumluk bir arada sunulmuş olacak. diskin teknik özelliklerine gelecek olursak, 4,17ms ortalama erişim süresi 8,5-9,5ms okuma/yazma geçikme sürelerinden bahsediliyor ve transfer hızı ise 205MB/s olarak açıklanan diskin hata öncesi tahmini çalışma süresi (MTTF) olarakta 1,2 milyon saat, bekleme konumundaki güç tüketimi 6,2W okuma/yazma anında ise 11,3W, SATA versiyonunda 128MB önbellke bulunurken SAS versiyonunda 64MB önbellek bulunuyor.

 

Toshiba’dan piyasaya çıkış tarihi ve fiyatı söylenmezken 2014 yılında 6 TB bir diskten daha bahsediliyor fakat yoğunluğun SSD disklere verildiğini dile getiren Toshiba avrupa yetkilileri 6 TB diskin HGST (Helyum) destekli olarak üretilmesinin planlandığına söyleyerek sözlerine son veriyorlar.

 

Bizim yorumumuz ise umarım uygun fiyatlı 5 ve 6 TB diskleri piyasada görmek bizleri sevindirirdi.

Kaynak : anandtech.com

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.