TURİZM MESLEK LİSELERİNE GİRİŞİMCİLİK PANELİ

Yalova Ticaret ve San. Odası Kadın Girişimciler Kurulu, Eğitim Komisyonu okulların ikinci yarı  yılında  “geleceğini yön verirken girişimciliği öğren”projesinin ilk eğitimi için Şaban Temüge turizm meslek lisesi ile uygulama otelinde buluştu. 11. Sınıf öğrencilerine okul edebiyat öğretmenlerinden Nigar Güler hanım ve meslek dersi öğretmenlerinden Mevlut Özdemir bey eşlik etmişlerdir. 
ilk açılış konuşmasını YTSO İL KADIN GİRİŞİMCİLER KURULU BAŞKANI Süheyla Uzuneser  yaparak konuşmasında Girişimcilik nedir? Kendi işini yürütmenin avantaj  ve dezavantajlarından , Devletin girişimcilere yönelik desteklerinden, kurulun diğer projelerinden mikro-kredi ve sabun projelerinden bahsetmiştir.
İkinci olarak başkan yardımcısı Zuhal Karakoyun da TOBB ve İllerdeki Ticaret ve Sanayi Odalarının işlevinden bahsetti. TOBB bünyesinde kurulan illerdeki Kadın Girişimciler Kurullarının nasıl kurulduğundan ve işlevlerinden bahsetti.

 

 
Ardından kurul üyesi Seda Erkorkmaz Altınbalık işletme sahibi kendi iş öyküsünü  öğrencilerle paylaşarak istersek her işi yapabiliriz dedi.Öncelikle bir aile şirketinde çalışmayı hiç düşünmediğini  bir müddet farklı işlerde çalıştığını ancak buna fazla direnemeyip sonunda Yalova’ya döndüğünü küçük olan Yalova’da fazla iş imkanı bulamayınca da  zaman geçtikçe ailesi ile çalışma fikrine alışıp abisiyle işi devir aldığını ve bu sayede firmayı pek çok yenilik getirdiğinden bahsetti.

İlknur Kendir İnişli çıkışlı engebeli krizli bir iş yaşamı dönemi atlattığını ancak hiç yılmadığını hiç hedef değiştirmediğini ve en sonunda sağlam bir iş kurabildiğini anlatırken burada yaşanmış örnekleri hiç bir zaman kulak ardı etmeyin bilakis küpe yapın dedi.

 

 

Gençlerin ilgiyle izledikleri panel soru cevap şeklinde uzunca bir süre devam etti.
Okulda girişimcilik kolu başkanı olduğunu söyleyen bir kız öğrenci ise kendi iş hayalinden bahsederek kadın girişimcilerden koçluk desteği istedi.Panel sonunda eğitim komisyonu takım lideri Zuhal Karakoyun kurulumuzun adına öğretmenlere Sabun Çiçek hediye etti.

 

Kurulumuz her zaman öğrencilerin yanında ve desteğe hazırdır diyerek karşılıklı sohbetin sonunda paneli sonlandırmışlardır.

 

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.