14 MART TIP BAYRAMI

Türk Sağlık-Sen Yalova Temsilciliği, 14 Mart Tıp Bayramı nedeniyle bir basın açıklaması yaptı.

 

Ürettikleri sağlık hizmetiyle halkımızın büyük takdirini kazanan sağlık çalışanları, maalesef yoğun iş yükü, verilmeyen haklar, adil olmayan çalışma koşulları ve şiddet gibi sorunlara bağlı olarak ciddi şekilde yıpranmaktadır.

 

Sağlıkta şiddetle ilgili yapmış olduğumuz araştırmaya göre, sağlık çalışanlarının yüzde 86’sı işyerine giderken şiddet görme endişesiyle gittiğini ifade etmektedir. 10 sağlık çalışanından 8’i çalışma hayatında en az bir defa fiziksel veya psikolojik şiddete uğradığını belirtmektedir.

 

i.oktay

 

Yine bilimsel araştırmalar, sağlık çalışanları arasındaki tükenmişlik düzeyinin sürekli toplumsal olaylarla karşı karşıya kalan polislerle aynı düzeye ulaştığını ortaya koymaktadır.

 

Yıpranmışlıkları polislerle aynı seviyede olan sağlık çalışanlarının fiili hizmet zammından “SİZİN SAĞLIĞINIZ BİZİM BAYRAMIMIZ”  faydalandırılmaması büyük bir eksikliktir.  120 bin hekim, 400 bin hemşire açığının olduğu ülkemizde yoğun iş yükü altında ezilen ancak buna rağmen görevlerini fedakarca yerine getiren sağlık çalışanlarının fiili hizmet zammından yararlandırılmaması, çalışanlarımızın emeklerine ve hizmetlerine yapılan büyük bir haksızlıktır

 

Öte yandan sağlık çalışanlarına ödenen döner sermaye uygulamalarındaki adaletsizlikler ve bu adaletsizliği daha da büyüten keyfi düzenlemeler, her geçen gün iş motivasyonunu ve çalışma barışını bozmaktadır. Döner sermaye bir bahşiş değil, çalışanın emeği sonunda elde ettiği hakkıdır. Ancak ne yazık ki halen ele geçen ek ödemelerin, sağlık çalışanlarının emekliliğine yansıtılmaması büyük haksızlıktır. Bir an önce adil bir ek ödeme sistemi kurulmalı ve ek ödemeler emekliliğe yansıtılmalıdır.

 

Mevcut performans sisteminin son kullanma tarihi çoktan geçmiştir. Sistem daha adil bir yapıya kavuşturulmalı, sağlık çalışanlarının toplam gelirlerinin en az % 80’i sabit, % 20’sinin ise performansa dayalı olmalıdır.

 

Halkımız sunulan sağlık hizmetinden memnun, ancak sağlık çalışanları, halkımıza hissettirmese de yaşadığı ciddi sorunlar nedeniyle huzursuz, umutsuz.

 

10 sağlık çalışanından 8’i çalışma hayatında en az bir defa fiziksel veya psikolojik şiddete uğradığını belirtmektedir.10 sağlık çalışanından 8’i çalışma hayatında en az bir defa fiziksel veya psikolojik şiddete uğradığını belirtmektedir.

 

Bu duygu ve düşüncelerle ;İnsanı yaşatmayı ve insanın acısını azaltmayı insanlığa daha sağlıklı bir yaşam sunmayı ilke edinen bu kutsal saygın ve onurlu mesleği büyük bir fedakarlıkla yerine getiren en güç koşullarda bile sağlık hizmetlerinin her alanında özveri ile çalışan tüm sağlık çalışanlarımızın 14 Mart Tıp Bayramını kutlar,bu bayramın çalışanlarımız için emeğinin, alınterinin  ve hizmetlerinin gerçek anlamda karşılık bulduğu günler getirmesini diliyorum.

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.