8 MART KADINLAR GÜNÜ KUTLAMALARI

Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü çalışanları ile ilimizde kadınlara yönelik hizmetlerde bulunan sivil toplum kuruluş temsilcileri, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü etkinlikleri kapsamında Valimiz Esengül CİVELEK’i makamında ziyaret etti.

 

 

8 Mart Dünya Kadınlar Günü kutlama programı Valimiz Esengül CİVELEK ve İl Protokolü’nün katılımıyla Halk Eğitim Merkezi konferans salonunda gerçekleştirildi.

 

 

Sözlerine tüm kadınların Dünya Kadınlar Günü’nü kutlayarak, sağlık, mutluluk ve başarı dolu günler dileyen Valimiz Esengül CİVELEK”Her yıl 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nde kadınların erkeklerle birlikte eşit hak, fırsat ve imkânlara ulaşmaları konusunda nereden, nereye geldiğimizin değerlendirilmesi yapılır. Bilinen bir gerçek vardır; kadının ekonomiye, sosyo-kültürel kalkınmaya ve karar alma mekanizmalarına etkin katılımı, sosyo-ekonomik gelişmeyi hızlandırır ve sosyo-ekonomik gelişmeye olumlu katkı sağlar. Ülkemiz her alanda değişim ve gelişimi başarıyla yürütmektedir. Büyük Önder Atatürk’ün himayelerinde, Cumhuriyetin ilanından sonra başlayan süreçle günümüze kadar geldiğimiz noktada, kadınların toplumsal yaşamın her alanında konumlarının güçlendirilmesine,erkeklerle birlikte eşit hak ve fırsatlara ulaşmalarına teminen yasal düzenlemeler gerçekleştirilmiştir. Yasalarımızda kadın-erkek eşitliği sağlanmıştır. Önemli olan var olan bu eşitliğin uygulamaya yansıtılmasıdır. Kadınların toplumsal yaşamda yer almaları, eğitim fırsat ve imkânlarından daha fazla yararlanmaları, sağlık hizmetlerine erişimleri, çalışma hayatı ve iş gücüne katılımlarıyla, yetki ve karar alma mekanizmalarında kadın temsilinin daha da artması yönünde çok önemli çalışmalar gerçekleştirilmektedir. Kadının karar alma mekanizmalarında, üst düzey yönetici pozisyonlarında yer alması kadın bakış açısının yönetim kademelerine yansıtılması, kadın sorunlarının ve ihitiyaçlarının çözümlerine ilişkin etkili önerilerin geliştirilmesi açısından büyük önem arz etmektedir. İlinizin Valisi olarak tüm görev,yetki ve sorumluluklarımın yanı sıra pozitif ayrımcılık içerecek şekilde kadınlarımıza yönelik çalışmalar gerçekleştirmenin ayrı bir heyecanı ve memnuniyeti içerisindeyim. İlimizde kadınların sosyo-ekonomik konumlarının geliştirecek,aile içindeki rollerini güçlendirecek, pek çok projeyi hayata geçirerek kadınların daha güvenli bir geleceğe adım atmalarına, güçlerinin farkına varmalarına vesile oluyoruz, yaşam kalitelerini iyileştirerek, refah seviyelerini artırarak hayatlarında bir fark yaratmaya çalışıyoruz. Gururla ifade ediyorum ki bunu da başarıyoruz.Güçlü kadın, güçlü aile, çok daha güçlü toplum daha iyi bir gelecek ve güçlü Türkiye hedefine ulaşabilmek ülkemiz kalkınmasına katkı sağlamak amacıyla gerçekleştirdiğimiz çalışmalarda işbirliği içerisinde bulunduğumuz bütün sivil toplum kuruluşlarımıza, gönül elçilerimize, çalışmalarımızda destek ve katkılarını esirgemeyen Sayın Milletvekilimize, Belediye Başkanımıza, Rektörümüze, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğünden sorumlu ilgili Vali Yardımcıma, İl Müdürüme ve değerli ekibine huzurlarınızda teşekkür ediyor, iyi günler diliyorum”dedi.

 

 

YTSO Kadın Girişimciler Kurulu ve Kadın Girişimciler Derneği tarafından günün anlam ve önemine istinaden Valimiz Esengül CİVELEK’e kadınlara yönelik gerçekleştirilen projeler, çalışmalar nedeniyle plaket sunuldu.

 

8 Mart Dünya Kadınlar Günü kutlama programı ardından Valimiz Esengül CİVELEK,kadın girişimcilerimiz tarafından hazırlanan sergiyi ziyaret ederek,bir süre kadınlarımız ile sohbet etti.

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.