SALMAN; KOÇAL’IN PROJELERİNİN HUKUKİ DAYANAĞI YOK

Chp Yalova Belediye Başkan Adayı Vefa Salman bugün saat 14:00’da yaptığı basın açıklamasındaki konuşmasında Siyasi rakibi Koçal’a yüklendi.

 

seçim özel videolarını izlemek için Kullanabileceğiniz DNS’ler 208.67.222.222 / 8.26.56.26 / 77.88.8.8 / 77.88.8.1

 

Telefon ve bilgisayarlarda Hotspot Shield VPN, Onavo ve Chrome’a eklenti olarak indirebileceğiniz ZenMate ile YouTube’a girebilirsiniz.

– Alan Adı Sunucusu olarak da tanımlayabileceğimiz DNS ayarlarını değiştirerek de yasaklı sitelere giriş yapabilmek mümkün. Bunun için Başlat>Ayarlar>Denetim Masası kısmına girin ve Ağ Ayarları bölümünden Yerel Ağ Bağlantısı Durumu penceresini açın.

– Ardından Özellikler butonuna tıklayın ve Internet Protokolü sürüm 4 (TCP/IPv4) seçeneğine çift tıklayın.

– Ardından Genel sekmesi altında ‘Aşağıdaki DNS sunucu adreslerini kullan’ bölümünü aktive edin.

– Son olarak Tercih edilen DNS sunucusu kısmına 8.8.4.4, Diğer DNS Sunucusu bölümüne de 8.8.8.8 yazın ve Tamam’a tıklayın.

-Aynı kısımlara sırasıyla 208.67.222.222 ve 208.67.220.220 yazarak da bu ayarı değiştirmeniz mümkün.

Salman; “Akp’li olmaktan utanan akp’nin adayının dev projeler, ayakları yere basan projeler, hukuki zemini hazır projeler olarak açıkladığı projelerinin aslında hiçbir hukuki dayanağı yok.

 

 

Halkın gözünün içine baka baka yalan söylüyor, gerçekleri anlatmıyor. Projeleri hakkındaki bu nitelemelerinin hiçbiri gerçeği yansıtmıyor.

 

Bugün size de hukuki zemini hazır dediği projelerinin aslında hiçbir hukuki zemini olmadığını belgeleri ile ispat edeceğim.

 

Tüm projelerini gerçekleştirmesine zemin oluşturacak 1/5 bin ve 1/bin ölçekli imar planlarında yaptığı son imar değişiklikleri hakkında hem çevrecilik adına yaptığı eylem ve açtığı davalarla tanıdığınız yalova platformu üyeleri hem de orman ve su işleri bakanlığı tarafından yürütmeyi durdurma ve iptal talepleri ile bursa idare mahkmeleri’nde davalar açıldı.

 

Bursa idare mahkemesi, davalı yalova belediyesi’nden savunmasını istedi. Savunmanın ardından ilk olarak yürütmeyi durdurma talebini ardından da iptal talebini görüşecek.

 

 

Peki yalova platformu ve orman ve su işleri bakanlığı bu davaları neden açtı?

 

İmar planlarında yapılan değişikliklerde kamu yararı olmadığı, belirli kişilere ayrıcalık tanındığı, kişiye özel uygulamalar yapıldığı, kamuya ait yerlerin imara açıldığıı, halkın kamusal alanları kullanımının engellendiği, deprem gibi olası bir afet esnasında kullanılacak alan bırakılmadığı gibi gerekçelerle iptal davası açıldı.

 

Orman ve su işleri bakanlığı ise kendi tapulu orman alanın imara açılması nedeniyle iptal davası açtı.

 

Evet, yanlış duymadınız orman arazisini imara açtılar. Bunu neden yaptılar biliyor musunuz? Yasa gereği imara açtıkları alanda yaşayacak insanlar için belirli oranlarda yeşil alanlar başta olmak üzere çeşitli kamusal alanları ayırmaları gerekiyor. Bunu yapmak yerine arazinin tümünü imara açıp, ayırmaları gereken bu kamusal alanları plan üzerinde ormanın tapulu arazisinde gösterdiler. Doğal olarakta orman ve su işleri bakanlığı, idare mahkemesi’ne başvurarak iptal davası açtı.

 

Şimdi arkadaşlar, idare mahkemesi bu haklı talepler karşısında imar planlarındaki bu revizyonları iptal ederse ki edecek, bunu kendileri de biliyor. Koçal’ın dev projeler, ayakları yere basan projeler, hukuki zemini hazır projeler dediği projelerinin hepsi çöp olacak, çöp!

 

İşin bir başka boyutu daha var. Ne diyor koçal, ‘tigem’in garden aş’ye kiraladığı alana bin araçlık otopark yapacağım’. Yine ‘eski elma bahçesinin olduğu yerede 40 dönümlük anadolu ağaç müzesi yapacağım’ diyor.

 

Vatandaşımız bilgi edinme hakkını kullanarak bimer üzerinden tarım işletmeleri genel müdürlüğü’ne sormuş. Aldığı cevap kısaca şöyle;

 

Kiracı yani garden aş sözleşme gereği; kiralanan araziyi, amacı dışında kullanamaz. Kiracı, kiralayanın yazılı izni olmadan üçüncü şahıslara devir ve csözleşmeyi ciro edemez. Başkasına kiralayamaz, devredemez, bedelli veye bedelsiz kullandırılamaz.

 

Şimdi bu ne demektir; bu şu demek arkadaşlar: ne bu otopark’ın ne de ağaç müzesi’ninde oluru yok, hiçbir hukuki dayanağı yok.

 

Artık vatandaşımız bunun yalanlarına kanmıyor. Bakın size bir örnek daha!

 

Yine bir vatandaşımız bu halkı kandırmayı alışkanlık haline getiren koçal’ın yalanlarından bıkmış. Gerçeği gün yüzüne çıkartmak için o da, dayanamış bimer aracılığıyla vakıflar genel müdürlüğü’ne sormuş.

 

Ne diyor yakup efendi, seçmenlere dağıttığı seçim broşüründe: ‘20 yılda yapılamayacak işleri 5 yılda yaptık’ diyor. Merkez cami’nin yanındaki tarihi rüstempaşa cami’nin fotoğrafını koyup, üzerine yazmış: ‘tarihi rüstempaşa camii’nin restorasyon projesi’ni yaptık.’

 

Bimer aracılığıyla cevap veren vakıflar genel müdürlüğü ise ne diyor; ‘gerçi cevabı siz zaten biliyorsunuzdur.’

 

“yalova rüstempaşa cami restorasyonunun ihalesi ve kontrollüğü idaremizce yapılmış olup, ihalenin finansmanı yalova il özel idaresi tarafından karşılanmıştır” diyor. Yani, ‘yalova belediyesi’nin alakası yok’ diyor.

 

İşte arkadaşlar, bunların dev proejeleri bunlar. Yaptık ettik dediklerine, övündüklerine, emeğe saygı gösterin dediklerine de iyi bakın. Ben sadece vatandaşımız emek harcamış bir tanesini ortaya çıkartmış onun emeğine saygımdan bunu örnek gösterdim. Yaptım ettim dediklerine bir bakın bakalım kaçını o yapmış, kaçı gerçekten gurur duyulacak işler?

 

2009’da yalovalılar’a sunduğu projelere bakın, kaç tanesini bu beş yılda hayata geçirmiş?

 

Adayı olduğu partinin biliyorsunuz seçim sloganı ‘ben lafa değil, icraate bakarım’. Yalova’da bunu ne yaptılar: ‘ben lafa değil, tecrübeye bakarım’.

 

Kendi icraatlarını kendileri beğenmiyorlar galiba. Bunların ne lafına bakılır ne icraatına! Tecrübeleri ise onların tecrübelerinin hangi konularda olduğunu yalova halkı zaten gayet iyi biliyor.

 

Ben onun bu yalanlarının, ak’ı kara, karayı ak gösterme huyunun, yalovalılar tarafından 30 mart’ta sandıkta en iyi şekilde değerlendirileceğine yürekten inanıyorum.” dedi.

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.