SUDA GÜZEL HABERLER

Tema Vakfı Yalova İl Temsilcisi Faruk Tezcan “Yaz gelirken su konusunda yaptığımız araştırma sonuçlarını kamuoyuyla paylaşıyoruz.  Alınan tedbirler yüz güldürücüdür. Ancak tasarruf her şeyden önemlidir” dedi.

Tezcan yaptıkları araştırmayla ilgili aşağıdaki bilgileri verdi;

Susuzluk tehlikesine karşı Yalova’nın değişik yerlerinde açılmaya başlanan su kuyularından müjdeli haberler gelmeye başladı. İlk güzel haber Kadıköy Beldesi’nden geldi. 60 metre derinlikte açılan ilk kuyudan saniyede 40 litre su fışkırdı. Kadıköy’e ikinci kuyu açılıyor. Kadıköy Belediye Başkanı Mehmet Şahin “ Devlet Su işleri, Yeşil Körfez Su Birliği ile müşterek çalışıyoruz. İkinci bir kuyu için çalışmalar sürüyor. Açılan kuyudan alınan netice hepimizi sevindirdi. Çıkan suyu tahlil ettirdik içme suyu olarak kullanılabilecek kaliteli bir su. Zorunlu kaldıkça bu suyun bahçeler içinde kullanılabileceğini ancak vatandaşların kesinlikle tasarruf tedbirlerine uymalarını istiyorum” dedi.

 

20 KUYU AÇILIYOR

Yeşil Körfez Su Birliği Müdürü Salih Kocabaş “Devlet Su İşlerinin Yalova çapında sürdürdüğü çalışmalarla açılan kuyu sayısı 20’i bulacak. Kadıköy’den sonra güzel haberler peşpeşe gelmeye başladı. Taşköprüde açılan kuyudan da saniye de 40 litre su çıktı, Altınova’da açılan kuyudan saniyede 15 litre, Hacımehmet Safran arasında açılan kuyudan saniyede 5 litre su çıktı. Çiftlikköy’de Belediye binası yakınında iki kuyu, Subaşı, Tavşanlı, Kaytazdere, Soğucak, Esadiye ve Mezbaha yakınlarında yeni kuyular açılacak. Jeolojik çalışmaları bitmek üzere.  İzmir’den yeni su etüd ekibi geliyor. Arkasından yeni kuylar gelebilir ancak bütün bunlar tedbir amaçlıdır kesinlikle tasarrufu elden bırakmamak gerekir” dedi.

 

ORTABURUN  GÖLETİ’NDEN DE SU ALINACAK

Özel İdare tarafından  Yeşil Körfez Su Birliği’ne  Ortaburun göletinden su alma hakkı verildi. Buradan alınacak su  Koruköy Kalıcı konutlar deposuna getirilip klorlandıktan sonra şebekeye verilecek.

İKİ YENİ BARAJ MÜJDESİ VAR

Altınova’da Ayazma deresi üzerinde iki yeni baraj planlanıyor Kınalı ve Karadere barajları için  hazırlıklar sürüyor. Öte yandan  Gölcük İhsaniye ve Karamürsel  Avcıdere’de  yapılacak yeni barajlardan Yalova’nın da su alabilmesi için yapılan planlamaya Yalova’da dahil edildi. Böylece Yalova, bölgemizdeki entegre sisteminin içinde yer alacak. SistemTrakya illeri, İstanbul, Kocaeli, Adapazarı illerini kapsıyor.

 

TASARRUF ALINACAK EN BÜYÜK ÖNLEMDİR

Su konusunun siyaset üstü değerlendirilmesi gerektiğini belirten Tema Vakfı Yalova İl Temsilcisi Faruk Tezcan “Su konusu bizim gündemimizin en üst sırasındaki yerini korumaktadır. Alınan tedbirler gerçekten yüz güldürücüdür. Ancak kesinlikle tasarruf hepsinin başında gelmelidir. Hatlarda ve depolarda yapılan iyileştirmelerle 300 bin ton civarında su tasarrufu sağlandığını, vatandaşlarında yaptığı tsarruflarla su sarfiyatını %50 azalttığı biliyoruz. Bütün bu tedbirlerin alınmasına sebep Gökçe Barajı’nda su kalmamasıdır. Baraj havzası iyi korunmalıdır. Yapılaşmayı arttıran plandan vazgeçilmelidir. Ormanlarımızı yok eden Yalova’daki taş ocaklarına dur denilmelidir” dedi.

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.