İNCE’DEN SEÇİM İPTALİ DEĞERLENDİRMESİ

CHP Grup Başkanvekili Yalova Milletvekili Muharrem İnce, belediye başkanlığı seçimlerinin YSK tarafından iptal edilmesi üzerine Anayasa Mahkemesi’ne asla müracaat etmeyeceklerini söyleyerek, “Çünkü bu ülkenin mahkemelerine ve YSK’ya güvenmiyoruz. Ama milletimize güveniyoruz, Yalovalılara güveniyoruz. 1 Haziran’da gereken cevabı Yalovalılar verecektir” dedi.

CHP Yalova Milletvekili İnce, YSK’nın Yalova Belediye Başkanlığı seçimlerini iptal etmesini  değerlendirdi.

CHP Grup Başkanvekili Muharrem İnce, YSK’nın Yalova seçimleri iptaline ilişkin, “Sandıkta yendik, yine yeneceğiz” diyerek YSK’nın kararına tepki gösterdi. İnce, iptal kararı üzerine VATAN’a şu açıklamayı yaptı:

“Bir hafta önce Başbakan YSK’nın seçimleri iptal edeceğini söyledi. Bu temenni değil talimat olduğunu gördük. Sandıkta yendik yine yeneceğiz. Tüm kesimler bizi destekledi. CHP’lilerin oyu ile değil ülkücülerin, AKP’lilerin Saadet Partili’lerin, başörtülülerin, başı açıkların, Kürtlerin, Lazların, Çerkeslerin oyunu alarak toplumun tüm kesimlerinden oy alarak seçim kazandık. Ankara seçimlerinde 6240 itirazı ciddiye almayan YSK Yalova’da kendi sandık görevlisi yaptıkları kişinin kısıtlı olduğu nedeniyle seçim iptal ettirdiler. UYAP’ı AKP emrine vermişler. Seçmen listelerini AKP’li eski belediye başkanına göndersinler şimdiden itiraz yapsın ona göre kim oy kullanacak görsünler. Seçimi kaybedince 1 Haziran’da tekrar ağlamasın. Biz Anayasa Mahkemesi’ne gitmeyeceğiz, milletin vicdanına güveniyoruz.”

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimlerine 2 bin 240 itiraz yapıldığını buna rağmen iptal kararının verilemediğini kaydeden İnce,Yalova’da talimatın yerine getirildiği belirtti. 3 gün önce Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın “Yalova ve Ağrı’da seçimlerin yenileneceğini” söylediğini aktaran İnce, “YSK’da bu talimatı yerine getirdi” dedi. YSK’nın bu kararını siyasi bulduklarını söyleyen İnce, “1217 numaralı sandıkta AKP’nin sandık görevlisi olan kişiyi bu zihinsel engellidir oy kullanamaz diye şikayet ettiler,YSK da bu karar haklı buldu. Yani AKP’nin 1217 numaralı sandıkta Başbakan’ın temsil eden kişiyi “zihinsel engellidir oy kullanamaz’ diye şikayet ettiler ve YSK bunu kabul etti. Planlı bir şekilde bu yapıldı” diye konuştu.

-“Bu Ülkenin Mahkemelerine Ve YSK’ya Güvenmiyoruz”-

Vicdan sahibi, Allah korkusu olan, cumhuriyete inanan, haksızlıklara karşı dik duran herkesi Yalova’ya davet eden İnce, “Anayasa Mahkemesi’ne asla müracaat etmeyeceğiz, çünkü bu ülkenin mahkemelerine ve YSK’ya güvenmiyoruz. Ama milletimize güveniyoruz, Yalovalılara güveniyoruz. 1 Haziran’da gereken cevabı Yalovalılar verecektir” diye konuştu. Kendilerinin sadece CHP’lilerden oy almadıklarını söyleyen İnce, “Diğer siyasi partilere mensup kişilerden de oy aldık. Başörtülülerden, başı açıklardan, Doğululardan, Batılılardan, derenin ötesinden, derenin berisinden hepsinden oy aldık. 1 Haziran’da nasıl fark yapacağımızı 76 milyon görecek” diye konuştu.

“Sandık Görevlilerine Tam Teşekküllü Hastaneden Bir Rapor Alsın”-

Ak Parti’nin Yalova Belediye Başkanı Adayı Yakup Koçal’ı “Devrik belediye başkanı” olarak nitelendiren İnce, Koçal’a şu tavsiyelerde bulundu:

“Seçmen listelerini incelesin tekrar. 1 Haziran’dan sonra YSK’nın önüne gelip çadır kurmasın. İtirazı varsa ya şimdi konuşsun ya da ölünceye kadar sussun. Sandık görevlilerine tam teşekküllü hastaneden bir rapor alsın.”

Öte yandan İnce, 22 Nisan Salı Günü Saat 12.00’de Tüm Yalova halkını Cumhuriyet meydanına davet ederek gelişmeler hakkında kamuoyuna bir açıklama yapacağını duyurdu.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: