NÜKLEERE İNAT YAŞASIN HAYAT

YALOVA PLATFORMU Ukrayna’da 28 yıl önce yaşanan Çernobil faciasının 28. Yıldönümü dolayısıyla yazılı basın açıklaması yaptı. Yalova Platformu açıklamasında;

Basına ve kamuoyuna,

26 Nisan 1986 tarihinde Ukrayna’nın Çernobil kentinde meydana gelen patlamanın üzerinden tam 28 yıl geçti ve aradan geçen onca yıla rağmen hala sevdiklerimizi, dostlarımızı, gençlerimizi toprağa koymaya devam ediyoruz.

Tüm bu yaşananlara rağmen, doymak bilmeyen sermaye çevreleri, enerji şirketleri ve onlarla kol kola giren devlet yetkilileri de 28 yıldır dünyanın çeşitli yerlerinde “toplumun enerji ihtiyacını karşılayabilme” bahanesiyle nükleer projeleri desteklemeye ve nedense bir türlü sonu gelmeyen bu “enerji ihtiyacı” söyleminin arkasına gizlenip sadece insanları değil, tüm doğayı riske atmaya devam ediyor.

İlimiz sınırları içerisinde şu ana dek nükleer bir sızıntı yaşamasak da “afet” ve “facia” kelimelerine hiç de uzak olmayan Yalovalılar olarak “sızıntı” kelimesine de pek yabancı sayılmayız. 1999 depreminde yaşananları hala unutmadık, unutmayacağız. Ve bugün Sinop ve Akkuyu’da yoğunlaşmış gözükse de olası bir nükleer sızıntı ya da facianın sadece bu bölgeleri ve ülkemizi değil tüm insanlığı ve doğayı tehdit edeceğinin de bilincindeyiz.

Artık bu zihniyet değişmelidir. Toplumu giderek daha ve daha çok tüketmeye koşullayan, insanoğlunu temel gereksinimlerinden ve kendi doğasından yabancılaştıran bu durmak bilmez enerji üretimi ve tüketimi sorgulanmalıdır. Dünyayı yok etme pahasına, bebeklerin sakat doğması, çocukların gençlerin toprağa verilmeleri pahasına, havamızı, suyumuzu, ormanlarımızı, yaşamamız için gerekli olan tüm doğayı yok etme pahasına bu projelerin hayata geçirilmesinin kimlere yarar sağladığı artık görülmelidir. Bu projelerin ihale ve ÇED süreçlerinin bin bir türlü hukuksuzluk ve antidemokratik uygulamalarla adeta halktan kaçırırcasına yürütülmeye çalışılması tam da bu projelerin kimlerin çıkarına hizmet ettiğinin bir göstergesidir.

Çernobil katliamının 28. yılında yaşamımızı, kültürümüzü, doğamızı yok eden rant projelerine karşı doğamızı ve yaşamı savunmak için herkesi birlikte direnmeye, birlikte haykırmaya davet ediyor, Sinop ve Mersin Nükleer Karşıtı Platformları’na en içten dayanışma dileklerimizi gönderiyor ve tüm Yalovalıları 26 Nisan’da Sinop’ta yapılacak olan Nükleer Karşıtı Miting’e katılmaya çağırıyoruz.

YALOVA PLATFORMU

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.