YALOVA 23 NİSAN KUTLAMALARI

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı Cumhuriyet Meydanında düzenlenen törenle kutlandı. Atatürk’ün çocuklara en büyük armağanı olan 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı için ilk tören saat 09:30’da düzenlendi. Atatürk Anıtına Yalova Milli Eğitim Müdür Vekili Sami Akyol tarafından çelenk bırakıldı. Sonrasında Cumhuriyet Halk Partililer Atatürk anıtına kırmızı karanfiller koydular.

 

 

Ardından Yalova Valisi Esengül Civelek, Garnizon Komutanı Tuğamiral Tezcan Kızılelma ve Yalova Belediye Başkan Vekili Halit Güleç tören alanına intikal ettiler. Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından günün anlam ve önemini belirten konuşmayı Yalova Milli Eğitim Müdür Vekili Sami Akyol yaptı. 23 Nisan’ın Atatürk’ün gelecek nesillere duyduğu güvenin en somut ispatı olduğunu dile getiren Akyol konuşmasında, “Bugün Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin açılış tarihi olan 23 Nisan 1920 gününün Gazi Mustafa Kemal Atatürk tarafından çocuklara armağan edilişinin 94’ncü yılını kutluyoruz. Atatürk’ün düşüncesinde çocuklar milletin geleceğidir. Onlara duyduğu sarsılmaz güvenin ve büyük sevginin ifadesi olarak Atatürk milli bayramımız olan 23 Nisanları çocuklara armağan etmiştir. Tarihimizin guru dolu sayfalarının yeni nesillerce öğrenilmesi ve Türk devletinin devamını emanet edeceğimiz çocuklarımızın bu bilinçle yetişmesi amacıyla 23 Nisanlar, önemli birer vesiledir. Unutmayın, bugün bizlerin bulunduğu bu mevkilerde gelecekte sizler yer alacaksınız. Bugün burada coşkunuzu paylaşan büyükleriniz sizden araştıran, düşünen, üreten, ahlaki ve beşeri değerlere sahip çıkan insanlar olarak yetişmenizi beklemektedir. Sizlerde bu bilince sahip olmalısınız. Şimdiden sorumluluklarınızı yerine getirip geleceğe iyi hazırlanırsanız aydınlık yarınlar sizin olacaktır” dedi.

 

Konuşmaların ardından öğrenciler 23 Nisan’la ilgili şiirler okudular. Güne damgasını ise Rahmi Tokay İlkokulu 1’nci sınıf öğrencileri Aslı Yavuz ve Damla Ilgaz vurdu. Minikler okudukları, “Ben 23 Nisan Çocuğuyum” adlı şiirle herkesi kendilerine hayran bıraktılar. Şiir sonrasında minik öğrencileri yanına çağıran Yalova Valisi Esengül Civelek öğrencilere sarılarak tebrik etti.

 

 

Öğrenciler sergiledikleri halk oyunları gösterileriyle de herkesin beğenisini topladılar. Öte yandan Bahçeli Evler İlkokulu tarafından Yalova’da konuk edilen Makedonya, Kırgızistan, Gürcistan ve Kazakistan’lı çocuklarda törenlere renk kattı. Konuk çocuklar yöresel kıyafetleri ile katıldıkları 23 Nisan kutlamalarında kendi ülkelerinin kültürünü yansıtan oyunlarını sergilediler. Vali Esengül Civelek tüm halk oyunu gruplarının temsilcilerini yanına çağırarak tebrik etti.

 

YALOVA CUMHURİYET MEYDANINDAKİ GÖSTERİLERİN TAMAMINI AŞAĞIDAKİ VİDEOMUZDAN İZLEYEBİLİRSİNİZ.

Cumhuriyet meydanındaki resmi kutlama programının ardından Vali Esengül Civelek kent müzesindeki sergiyi gezdiler. Sergideki Yalova’nın eski 23 nisanlarının bulunduğu fotografları inceleyen ve bilgi alan Vali Civelek o deminki yaşamın güzel olduğunu dile getirdi.

23-nisan-2014-yalova-kutlamaları-22 23-nisan-2014-yalova-kutlamaları-24 23-nisan-2014-yalova-kutlamaları Vali Esengün Civelek

Bunları da sevebilirsiniz

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: