Sulama Sistemlerine Hibe Desteği

Bireysel sulama makine ve ekipman alımlarına hibe desteği için başvurular başladı.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı İl Müdürü Selim KARAHAN, yaptığı açıklamada, Kırsal Kalkınma Yatırımlarının Desteklenmesi Programı kapsamında, çiftçilere yüzde 50 hibe desteği verilmesi planını anlattı.

Sulama yatırımlarını içeren modern basınçlı bireysel sulama tesisleri ve makine ekipmanlarının üreticiler tarafından kullanımını yaygınlaştırmak amacıyla Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığınca hazırlanan ” Kırsal Kalkınma Yatırımlarının Desteklenmesi Programı Kapsamında Bireysel Sulama Makine ve Ekipman Alımlarının Desteklenmesi Hakkındaki 2014 / 13 Nolu Tebliğ, 14 Mayıs 2014 tarih ve 29000 sayılı Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe girmiştir.

Kırsal kalkınma yatırımları kapsamında %50 hibeden yararlanacak üretici ve tüzel kişilerin 14 Temmuz 2014 Pazartesi günü mesai bitimine kadar İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğüne başvurmaları gerekmektedir.

Program kapsamında;

ü  Tarla içi damla sulama sistemi kurulması,

ü  Tarla içi yağmurlama sulama sistemi kurulması,

ü  Tarla içi mikro yağmurlama sulama sistemi kurulması,

ü  Lineer sistem yağmurlama sulama makinesi alınması,

ü  Center pivot sistem yağmurlama makinesi alınması,

ü  Tamburlu sistem yağmurlama sulama makinesi alınması,

ü  Güneş enerjili sulama sistemleri kurulması konularında % 50 hibe desteği yapılacaktır. İlgili üretici ve tüzel kişilikler, başvuru için tebliğe uygun hazırlayacakları gerekli bilgi ve belgeler ile birlikte 60 gün içerisinde Yalova İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü’ne müracaat edeceklerdir.   

Çiftçi Kayıt Sistemi’ne güncel veriler ile kayıtlı olan gerçek ve tüzel kişiler yanında Sulama Kooperatifleri ve Tarımsal Kalkınma Kooperatifleri de ana tüzüklerinde tarımsal üretim yapabileceklerinin yer alması şartıyla, kendilerine ait arazilerde veya kamu arazilerinden en az 10 yıl ve üzeri kiralama yaparak tüzel kişilik olarak başvuru yapabilirler.

Başvurular İl Gıda Tarım Hayvancılık Müdürlüklerine yapılacaktır.

Ayrıntılı bilgi için:      Yalova İl Gıda Tarım Hayvancılık Müdürlüğü / 8141058

www.yalovatarim.gov.tr

www.tarimreformu.gov.tr

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.