TZOB, ÇKS başvurusu süresinin uzatılmasını istedi

-Genel Başkan Bayraktar:

-“Bu yıl kuraklık, don, dolu gibi afetler yaşayan çiftçimizin,

30 Mayıs’a kadar kayıt işlemlerini tamamlaması mümkün

değil. Ek süre verilmesini talep ettik”

-“Çiftçilerimiz de olası sıkışıklıkları düşünerek son günü

beklenmeden tarım il ve ilçe müdürlüklerine bir an önce

başvurusunu yapmalı”

Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, 30 Mayıs tarihinde sona erecek 2014 yılı Çiftçi Kayıt Sistemi (ÇKS) kayıt süresinin uzatılmasını istediklerini bildirdi.

Bayraktar, “bu yıl kuraklık, don, dolu gibi afetler yaşayan çiftçilerin, 30 Mayıs’a kadar kayıt işlemlerini tamamlaması mümkün değil. Ek süre verilmesini talep ettik. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığımızın da bu talebimizi makul karşılayacağını tahmin ediyoruz” dedi.

Şemsi Bayraktar, yaptığı açıklamada, toprak analizi, gübre ve mazot destekleri gibi bazı kalemlerde yıl sonuna kadar süre verilirken, bu yıl Tarımsal Üretim Kayıt Sistemi’nin (TÜKAS) devreye girmesi nedeniyle bu karar alındığını belirtti.

Bayraktar, şunları kaydetti:

“TÜKAS vasıtasıyla, tarımsal işletmelerin üretim bilgilerinin kayıt altına alınması önemli bir girişimdir. Bunun 2014 Genel Tarım Sayımı’na dayanak olmasının verilen bu süreyi haklı kılmasına rağmen, 2013-2014 üretim döneminin başından bu yana kuraklık, don, dolu gibi afetler yaşayan çiftçimizin, 30 Mayıs’a kadar kayıt işlemlerini tamamlaması mümkün değil. Zaten odalarımızdan aldığımız bilgilere göre, başvuruların bu tarihe kadar tamamlanamayacağı anlaşılmıştır. Ek süre verilmesini talep ettik. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığımızın da bu talebimizi makul karşılayacağını tahmin ediyoruz.”

TZOB Genel Başkanı Bayraktar, çiftçilerin de olası sıkışıklıkları düşünerek son günü beklemeden tarım il ve ilçe müdürlüklerine bir an önce başvurusunu yapması gerektiğine dikkati çekti.

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.