YALOVA’DA MARKA YOK (muş)

Bildiğiniz gibi Yalova’da 2014 Mayıs Ayı’nda İş ve Girişimcilik Zirvesi düzenlendi ve bu zirvede belki de hiçbir ilde yaşanmayacak ilginçlikler de yaşandı. Yalova Üniversitesi Girişimcilik ve İşletmecilik Uygulama ve Araştırma Merkezi, Yalova Üniversitesi Girişimcilik Kulübü, Kadın Girişimciler Kulübü ve Yalova Ticaret ve Sanayi Odası Genç Girişimciler Kurulunun birlikte düzenlediği ‘İş ve Girişimcilik Zirvesi’ Raif Dinçkök Kültür Merkezi’nde gerçekleştirildi. Zirveye Yalova Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. M. Niyazi ERUSLU, Yalova Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Tahsin BECAN, Kent Konseyi Genel Sekreteri Hasan SOYGÜZEL, Özdilek Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin ÖZDİLEK,  İskender Yavuz İskenderoğlu Yönetim Kurulu Başkanı Yavuz İskenderoğlu,TOBB Genç Girişimciler Kurulu Yönetim Kurulu Üyesi Sezai HAZIR, Kalkavan Holding Yönetim Kurulu Üyesi Ziya KALKAVAN, YASİAD Başkanı Birol ÖNDEROĞLU, MÜSİAD Yalova İl Temsilcisi  Abdullah YANIK, YAGESAD Başkanı Behram KAVLAK ve KOSGEB Yalova İl Müdürü Hakan ULUSU, Yalova’da faaliyet gösteren işletmelerin temsilcileri, akademisyenler ve öğrenciler katıldı. Programda, Yılın Markalaşma Lideri Ödülünü de “YALOVA SÜTLÜSÜ” markası adına, Bahittin Battal Aldı.

 

YALOVA’DA-MARKA-YOK-(muş)-2

 

Programın açılış konuşmasını Yalova Üniversitesi Girişimcilik ve İşletmecilik Uygulama ve Araştırma Merkezi( YÜGİM) Müdürü Doç. Dr. Mustafa KURT yaparken, konuşmanın ardından yapılan diğer konuşmalarda;

 

 

YTSO Genç Girişimciler Kurulu Başkan Yardımcısı Onur DEMİRTAŞ, YTSO Başkanı Tahsin BECAN, Yalova Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. M. Niyazi ERUSLU söz aldı.

 

 

Prof. Dr. M. Niyazi ERUSLU konuşmasında; bir öğrencinin akademik zekâsının yanında sosyal zekâsını da geliştirmesi gerektiğini ifade ederek, girişimci ruha sahip olmanın önemini vurguladı.

 

 

 

Yereldeki iş hayatı dernekleri başkanlarının; yerel markalarımıza sahip çıkmalıyız, Yalova’da eşraflık gelişmeli, markalarımız sınırlarımızı da aşmalı düşünceleri ve konuşmaları, Bursa ilinin markası olan “İSKENDER”in Yön.Kr.Bşk. Yavuz İskenderoğlu’nun da ambalajlı markamız “ESİN SU” ve isminde de şehri barındıran, Turizm, Sanayi ve il dışındaki bir çok fuarda Yalova’yı temsil eden “YALOVA SÜTLÜSÜ” markalarını başarılı bulduğunu söyleyerek, takdir etmesi ile pekiştirildi.

 

 

Yalova Sütlüsü Markasının “YILIN MARKALAŞMA LİDERİ” seçildiği ve katılımcılara ikram edilerek tam not aldığı zirvede, YTSO Başkanı Tahsin BECAN’ın konuşması da Zirveye damga vurdu.

 

 

Genel olarak eleştirilere kapalı bir görüntü veren Ticaret Odası’nı temsilen başkan Tahsin BECAN şu konuşmayı yaptı;

 

YALOVA’DA-MARKA-YOK-(muş)

 

“Ticaret odamız bünyesindeki Genç Girişimciler ve Kadın Girişimcilerimiz özveri ile çalışıyor. Elimizden geldiğince de bir şeyler yapmaya çalışıyoruz. Baktığımız zaman, hep söyleriz; Yalova’da marka nedir? Yalova neyi ile meşhurdur? Henüz bir cevap bulamadık. Kayseri’nin pastırması, Bursa’nın İskender’i var fakat Yalova’da böyle bir şey yok. Bunu yapmak için elimizden geldiğince çalışıyoruz. Bununla ilgili tek örneğimiz ise; 42 işletmenin kümeleşme modeli ile oluşturduğu çiçekçilik sektörüdür. Baktığımız zaman; dünyada birçok marka var ama Türkiye’nin henüz bir markası oluşmamıştır.”

 

 

Sayın Tahsin BECAN’ın konuşmasının ardından; ürünlerini yurt içi ile yetinmeyip yurt dışına da taşıyan Yalova İsmini Arap Yarımadasına kadar duyuran marka sahipleri ve tüm ulusal basının ilgi odağı olan yerel marka sahipleri, Ticaret Odası’nın kendilerini görmezden mi geldiğini sorgulamaya başladı. Zirveye konuşmacı olarak da katılan bazı marka sahipleri de; hem ülkede marka yok sözlerine eleştirel yaklaşırken, hem de Yalovalı Markalara “Ticaret Odanızın sizden haberi yok mu?” soruları ile panele devam etti…

 

YALOVA’DA-MARKA-YOK-(muş)-3

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: