ZAMBAK PROJESİNE NE OLDU

Kır açıklamasında şunları söyledi;‘’Hepimizin bildiği bir ZAMBAK projesi var, hani Yalova Belediyesinin yüz akı, dört yılda üretilmiş tek işe yarar proje dedikleri. Hatta diğer belediyeler bunu örnek alıyorlar ve hatta bakanlıklar bunu örnek alıyorlar. Birde ödül almış bir proje.

 

Şimdi bu proje kimler tarafından üretildi? Bize söylenen Yalova Belediyesi. Peki bu projede kimler çalıştı? Bize söylenen Yalova Belediyesi çalışanları. Peki bu projenin tüm masraflarını kimler karşıladı ? Yine bize söylenen Yalova Belediyesi. Tüm bu şartlar göz önüne alındığında bu projenin kime ait olması lazım . Üstüne basarak söylüyorum tabiî ki Yalova Belediyesi..

 

Şimdi biri kalkıp bu projeyi Türk Patent Enstitüsünden kendi adına MARKA TESCİL yaptırmaya kalkarsa ne düşünmemiz lazım? Birde bu kişi belediye başkanın kendisi ise  nasıl düşünmemiz gerekiyor?

 

Ben belgelerin yalancısıyım elimde varolan belgelere göre konuşuyorum. Sn Yakup KOÇAL  2013/105831 başvuru noile ,  25.12.2013 15:48  tarih ve saatinde  yalova zambak zamandan ve mekandan bağımsız kamu yönetimi adı ile marka tescil başvurusu yapmış. Ne yazıkki başvuru kabul edilmemiş 17.02.2014 tarihinde RED kararı verilmiş.

 

Şimdi soruyorum böyle önemli bir proje neden Yalova Belediyesi adına değil de Sn Yakup Koçal, adına patent başvurusu yapılıyor?

 

Patent kanununa göre şirketler, belediyeler v.s. patent alma hakkına sahiptirler illa bir kişinin üzerine patent almaya gerek yoktur.

 

Tüm masrafları belediye kaynakları tarafından karşılanmış ve Yalova Belediyesi projesi olarak lanse edilmiş bir proje seçimlere ramak kala neden Sn Yakup Koçal, tarafından kendi adına patent alınmaya çalışılmıştır ?

 

Kamu kaynakları kullanılarak oluşturan böyle projelerin kişilerin uhtelerine geçirmeleri ahlaki midir?

 

Ayrıca ZAMBAK projesi için 520.000 TL yazılım bedeli yıllık ödemesi yapıldığı söyleniyor. Bu doğrumudur? Yoksa biz yanlış mı anlıyoruz? Eğer Yalova belediyesi yazılımı satın almak yerine yıllık kiraladı ise bunu sebebi nedir? Yaklaşık aynı rakamlara satın almak varken ve bir kereliğine satın alabiliyorken neden her yıl binlerce TL para ödemek tercih edilmiştir?

 

Daha öncede belediyemizin ve Sn Yakup Koçal’ın hatalı gördüğümüz – ya da anladığımız icraatları konusunda açıklalar yapmış ve sorular sormuştum. Ancak olumlu ve açık bir cevap alamamıştım. Bu kez de bir cevap alacağımı sanmıyorum, ancak hem kamuoyunu bilgilendirmek hemde varsa yanlışlara dur diyecek sorumlu yetkili ve etkileri bilgilendirmek istiyorum. Bütün bu söylediklerimi tüm kamuoyu ile paylaştığım ekteki belgelere göre söylüyorum. Umarım belgelerde adı geçenler tatmin edici açıklamalar yapabilirler, umarım biz yanılıyoruzdur. Umarım tüm bunlar iyiniyet ile yapılmıştır da biz yanlış anlıyoruzdur’’ dedi.

Bunları da sevebilirsiniz

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: