GENÇ HAYTAP’TAN PEDALLI PROTESTO

Yalova Genç Haytap düzenlediği bisiklet etkinliğinde hayvanların şiddete karşı sessiz çığlığına tercüman olarak hayvanlara yapılan şiddeti protesto etti.

 

Genç Haytap’ın organize ettiği etkinlikte, elliden fazla bisikletçi 5199 sayılı Hayvan Hakları Yasası’nın değiştirilmesi talebini dile getirdi. Hayvan severler adına açıklamada bulunan Yalova Genç Haytap İl Başkanı Uğur Can Kalkan, çağın vebası şiddetin sadece insanları değil, tüm canlıları tehdit ettiğini belirterek, “Çağımızın vebası olan şiddet sadece insanı değil, dünyamızı oluşturan tüm unsurları tehdit ediyor. İnsanlar şiddete karşı seslerini çıkarabilirken, Dünya ekosisteminin sessiz parçaları olan hayvanlar, ormanlar, bitkiler çaresizce kendilerine yönelen şiddetle baş başa kalıyor ve şiddet uygulayanların elinde can veriyorlar. Ülkeler doğa ve hayvan hakları konusunda her gün yeni bir felakete sessiz kalıyor. Ülkemizin karnesi de -ne üzücüdür-ki bu alanda oldukça zayıf . Bilindiği üzere ülkemizde hayvanlar ile ilgili 5199 sayılı Hayvanları Koruma Kanunu mevcuttur. Bu yasa son derece dar, insan odaklı , hayvanların yaşama hakkına saygı duymayan , hayvanlara yönelik şiddete sessiz kalan, yetersiz bir yasadır. Bu kanunun kapsamına bakıldığında bir hayvana işkence yaparak öldürmenin bedeli yalnızca 250-TL’dir. İnancımıza göre nefes alan her canlıyı keyfi olarak öldürmek kesinlikle günah ve tabî ki bir cinayettir. Kasten insan öldürmenin cezası Türk Ceza Kanunu’nda müebbet hapis cezası iken savunmasız bir hayvanı öldürmenin cezası sadece 250- TL’dir. Zira mevzuatımızda, sahipsiz hayvana eziyet etmek ya da öldürmek ne yazık ki suç değildir! Yasaca kabahat olarak değerlendirilen ve karşılığı sadece para cezası olan bu fiillere ilişkin tanım, yetersizlikten ziyade trajikomiktir. Aynı paralelde daha önce de İzmir’de, Eskişehir’de ve son olarak da Yalova’da 30 köpeğin öldürülmesi olayı, yaşanan kedi veya köpek cinayetleri, toplu katliamlar yasal eksiklikten kaynaklandığı gibi bir zihniyetten de kaynaklanmaktadır” dedi.
İnsanlığın ekonomik değeri olmayan her türe pervasızca davrandığını belirten Kalkan, “Canlı cansız tüm varlıklar ekosistemin parçalarıdır. Mevlana’nın söylediği gibi ‘Her şey birbirine bağlı zincirin halkalarıdır, zincirin halkaları koparsa, mahvoluş çabuk gelecektir’. Yasama’nın insan odaklı yasa yapmaya anlayışından vazgeçerek tüm yaşayanlara saygı temelli yasal düzenlemeleri yapması, bu konuda önlemler alması, artık hayvanlara şiddet, işkence ve tecavüzün cezasının hapis cezası olması, Türk Ceza Kanunu kapsamında yer alması gerekmektedir. Hayvanlara işkence etme basit bir davranış değildir. Bu kişilerin toplum için ileride ne derece tehlikeli olacaklarını kestirmek de güçtür. Seri katil ve tecavüzcülerin gençlik veya çocukluk dönemlerinde bu suçları önce hayvanlarda işledikleri görülmekte bu konuda önlem alınmayarak bu kişilerin insanlar üzerinde de aynı suçları işlemelerine zemin hazırlanmaktadır. Acilen bu düzenlemeler yasalaşmalı, eğitim ve öğretim müfredatlarında da mutlaka hayvan hakları anlatılmalıdır.Yazılı ve görsel basından öğrendiğimiz , bir kedinin canavarca hisle, insan eliyle öldürüldüğü ve kayda alındığını gösteren haberler bizi derinden üzmüştür. Bu tarz eylemler İnsanlık onurunu bitireceği gibi ekosistemin güvenliğini de tehlikeye düşürecektir. Toplum güvenliğinin ne derece yara alacağının takdirini de size bırakıyoruz…Adeta mağdur ve maktul hayvanlara değil de, şiddet uygulayan insanlara güç veren 5199 sayılı Hayvan Hakları Yasası’nın değiştirilmesi ve hayvanların yaşam haklarının Türk Ceza Kanunu kapsamında korunan bir hak olması, hak ihlallerinde de bu değerlendirmeye uygun cezalandırma tedbirlerinin yapılandırılması gerekmektedir. Bu bağlamda da öncelikle acı çekme yetisine sahip olan hayvanların eşya statüsünden çıkarılması gerekmektedir. Hayvanlar gereksiz olarak görüldüğü sürece, hayvanlara insancıl muamele mümkün olmayacaktır” dedi.

 

 
Hayvan hakları bilincinin edinilmesi ve yaşanılan acı dolu görüntülerin son bulması açısından toplumun tüm kesimlerini bilinçli olmaya davet eden Genç Haytap Yalova İl Temsilcisi Uğur Can Kalkan, ”Dün olduğu gibi bugün de hayvanlara yönelik her türlü kötü muamele, eziyet, işkence ve öldürme gibi hayvan hakkı ihlalinin karşısında olduğumuzu beyan eder, ekosistemin tüm unsurlarının barış ve uyum içinde yaşayacağı daha adil bir dünya kurmak ümidiyle hepinize katılımınızla verdiğiniz destekten ötürü teşekkür ederiz”

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.