HAZIR KIYMA, KÖFTE VE SOSLANMIŞ ET KARIŞIMLARININ SATIŞI YAPILMAYACAKTIR

 

Yalova Gıda Tarım ve Hayvancılık il müdürü Selim Karahan yaptığı yazılı açıklamada, perakende işletmelerde hazır kıyma, hazırlanmış kırmızı et karışımları (köfte, soslanmış etler vb.) ve hazırlanmış kanatlı eti karışımlarının önceden hazırlanıp açık veya ambalajlanmak suretiyle günlük olarak satışını yasaklamıştır. Dedi.

Yalova Gıda Tarım ve Hayvancılık il müdürü Selim Karahan açıklamasında; Danıştay tarafından, et ürünleri tebliğinde yer alan ‘’Perakende işletmede son tüketiciye satış aşamasında kıyma, hazırlanmış kırmızı et karışımları ve hazırlanmış kanatlı eti karışımları üretimlerini takiben doğrudan satış için hazır ambalajlı hale getirilerek günlük olarak satışa sunulur.’’ kısmın yürütülmesinin durdurulmasına karar verilmiştir.

Danıştay, zikredilen yürütmeyi durdurma kararı gereği; perakende işletmelerde hazır kıyma, hazırlanmış kırmızı et karışımları (köfte, soslanmış etler vb.) ve hazırlanmış kanatlı eti karışımlarının önceden hazırlanıp açık veya ambalajlanmak suretiyle günlük olarak satışını yasaklamıştır.

Ancak tüketici talebi üzerine kıyma, hazırlanmış kırmızı ve kanatlı et karışımları anında hazırlanarak tüketiciye sunulabilecektir. İlgili meslek odaları ve işletmelere gerekli bilgilendirmeler yapılmıştır. Hazır kıyma, hazırlanmış kırmızı et karışımları (köfte, soslanmış etler vb.) ve hazırlanmış kanatlı eti karışımları için perakende işletmelere yönelik denetimler aralıksız sürdürülecektir.

Vatandaşlarımızın perakende işletmelerde ‘’önceden hazırlanmış kıyma, hazırlanmış kırmızı ve kanatlı et karışımları’’ tespit etmeleri durumunda ‘’en büyük denetçi tüketicidir’’ bilinci ile hareket ederek gerekli hassasiyeti göstermeleri, gıda işletmelerinde gördükleri eksik ve aksaklıkları ALO 174 GIDA HATTI’na veya İl Müdürlüğümüzün 812 59 75 no’lu telefon numarasına bildirmeleri büyük önem taşımaktadır. dedi.

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.