ORTABURUN GÖLETİ NEDEN DEVREYE ALINMIYOR

 

Yalova’da susuzluk kapımızı çalmaya başlamışken alınması gerekli tedbirlerin hala tamamlanmamış olması endişe yaratıyor.

Tema Yalova Temsilcisi Faruk Tezcan “ Bu şekilde kullanmaya devam edersek yaklaşık iki aylık suyumuz var. Ancak alınması gereken tedbirler konusunda yavaş hareket ediliyor ya da hiçbir şey yapılmıyor. İllaki barajın kuruması mı bekleniyor. En büyük alternatif Ortaburun Göleti’nde Yalova’ya 1.5 ay yetecek su var. Ancak gölet için sulama suyu kanalları yapılırken içme suyu olarak kullanımıyla ilgili çalışmalar başlamış değil. Halbuki az bir masrafla yapılmakta olan sulama suyu hattından Çalıca Deposuna su basılabilecek. Valilik ve DSİ bu konuda hemen harekete geçerek yaklaşan tehlikenin önlemlerini almalı” dedi.

Kurtköy deresinden sağlanacak suyla ilgili çalışmaların ilerlediğini boru döşeme işlemiyle ilgili çalışmaları takip ettiklerini ifade eden Tezcan “Ancak yaz mevsimine girdiğimiz şu günlerde derenin debisinin pek fayda sağlamayacak bir düzeye ineceği hesaplanıyor. Her şeyden önemlisi su kullanımında azami tasarrufa gitmektir. Gereksiz kullanımdan kaçınmalıdır” dedi.

ortaburun_goletinin_suyu_cinarcika_verilsin_

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.