TAHSİN BECAN BLOOMBERG TV’de

YTSO Yönetim Kurulu Başkanı Tahsin Becan Bloomberg HT, İş Dünyası programına katıldı.

 

Yalova Ticaret ve Sanayi Odası (YTSO) Yönetim Kurulu Başkanı Tahsin Becan, Mersin Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Şerafettin Aşut ve Kocaeli Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ayhan Zeytinoğlu ile birlikte Uluslararası ekonomi kanalı Bloomberg HT’de ‘İş Dünyası’ programında canlı yayın konuğu oldu.

 

Hande Berktan’ın sunuculuğunu yaptığı programda YTSO Yönetim Kurulu Başkanı Tahsin Becan, küresel, ulusal ve Yalova ile ilgili birçok ekonomik değerlendirmede bulundu.

 

Küresel sorunların ekonomimize yansımaları ile ilgili soruları da cevaplayan Başkan Becan “Coğrafi Konjonktüre baktığımız da komşularımız açısından o kadar kötü bir yerdeyiz ki yıllardır ateş çemberinin içerisindeyiz. Bunun tabii ki herkes bilincinde. Ne zaman iki yakamız bir araya gelse bu bölgede bir patlak veriyor. Bu da ticari açıdan önem arz ediyor. Irak ile bizim çok ciddi ticaretimiz var. Karayolundan ticaret yapmak şu ortamda ciddi tehlikeler doğuruyor. Deniz yolu ile yapılan ihracat hem zaman hem de maliyet açısından kayıp olarak ortaya çıkmakta. Yer altı kaynaklarının zengin olduğu coğrafya da büyük güçlerin oyunları çok fazla. Ekonominin dibe vurduğu bir yerde terörün, katliamların olayların bitmesi mümkün değildir. İhracatımızı artırmak için hepimizin elimizden geleni yapması gerekmektedir. Biliyorsunuz Cari açık bizim ihracat azlığımızdan kaynaklanıyor. Ülkemiz ekonomik göstergeler ne zaman yükselmeye başlasa, dış güçler hemen devreye girmektedir. Yeniden söylüyorum ekonomimiz dibe vurduğu an teröristi de olur, boş gezeni de olur. Bunları engellememiz lazım. Olaylar daha da ileriye giderse ihracatımız ciddi etkilenir” dedi.

 

Ar-Ge yapacak eleman sayısı çok az, vergilendirme konusunda da düzenleme yapılması gerekir.

 

İlimizde ihracata yönelik çok fazla firmanın bulunmadığını dile getiren Becan “İhracat nasıl yapılır bilen kişi sayısı ile Ar-Ge çalışması yapacak eğitimli arkadaşlarımız sayısı son derece az. Ticari yönde çalışan esnaflarımızın da büyümesi yönünde tedbirlerimizi almamız gerekmektedir. Vergilendirme konusunda ciddi operasyon yapmak lazım. Bana göre iller bazında vergi oranlarının aynı olmaması lazım. Küçük yerde vergi oranı daha düşük olması lazım ki gelişmemiş illerdeki ticareti artırabilelim. Sanayici olarak baktığımızda ihracat yapanın vergi oranlarını düşürürsek, ihracat rakamlarında artış olacaktır. Tersaneleri tam kapasiteye geçmelerinden sonra Tuzla’yı geçecektir. Gemi yat imalatının Türkiye İhracatının %26’sını kapsamaktadır. İlimizin 420 Milyon dolarlık ihracatının da %90’ını oluşturmaktadır. Yalova’da eğitimde ve turizm de bir yerlere gelmek için büyük bir mücadele veriyoruz. Kümelenme modeli ile bir araya gelen çiçekçilerimiz Yalova Garden A.Ş.’yi kurdu. Yalova’nın değil Türkiye’nin çiçek pazarı merkezi olacak. Yalova Bir Hollanda neden olmasın. Kadın girişimciler kurulumuzla ev kadınlara da verdiğimiz eğitimlerle ürettikleri sabun çiçekleri birçok mağazada satılmaktadır. Ürünlerini tanıtmaya çalışıyoruz. Ülkemizde marka yaratamıyoruz. Hepimize büyük görevler düşüyor. Gençlerimizi iyi yönlendirmeliyiz. Onların önlerini açmalıyız.” Şeklinde konuştu.

İstihdam açısından Sanayi, Meslek Liseleri ve Üniversiteler arasında kurulmuş bir üçgenin bulunmadığına dikkat çeken Becan, eğitimli iş gücünün büyükşehirlere yönlendiğini belirtti.

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.