BALKAN TÜRKLERİ BİRLEŞİYOR

Nedim GÜLER

 

Yalova’da bulunan 6 Balkan Türk derneğinin temsilcileri iftar yemeğinde bir araya gelerek oluşturulacak yeni bir birlikteliğin ilk adımlarını attı.

Yalova’da faaliyet gösteren 6 Balkan Türk derneğinin temsilcileri Beylerbeyi Steakhouse’da verilen iftar yemeğinde bir araya geldi. Yalova Balkan Göçmenleri Eğitim, Kültür ve Yardımlaşma Derneği, Yalova Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneği, Amerika Batı Trakya Türkleri Derneği, Kırım Türkleri Kültür ve Yardımlaşma Derneği Yalova Şubesi, Kırım Türkleri Kültür ve Yardımlaşma Derneği Subaşı Şubesi, Yalova Arnavut Kültür Derneği başkanları ve yöneticilerinin katıldığı yemekte birlik ve beraberlik mesajları verildi.

Yemekte konuşan Amerika Batı Trakya Türkleri Derneği Başkanı Necati Aga, verilen iftar yemeğiyle amaçlarının Balkan Türklerini bir araya getirip birleştirici bir platform oluşturmak olduğunu söyledi. Necati Aga, Balkan Türklerin de bir araya gelme noktasında bir arzu ve istek olduğunu belirterek “Hem dernek tecrübemizle hem de bu isteğimizle hak ettiğimiz yerde olalım istiyoruz. Bu yemekte nasıl bir oluşum, nasıl bir birliktelik olacağı konusunda fikirleri almak istedik” dedi. Aga, bu sayede Balkan Türklerinin Yalova’da seslerinin daha gür çıkacağını da sözlerine eklerken “Sadece Yalova’da yaşayan değil Amerika Birleşik Devletleri, Avrupa ve Balkanların diğer kesimlerinde yaşayan soydaşlarımızla da birlik ve beraberlik içinde yer alarak koordineli bir şekilde sosyal, kültürel, ekonomik çalışmalar yapmayı planlıyoruz” diye konuştu.

Yemeğe katılan dernek yöneticileri oluşturulacak üst platform hakkında görüşlerini sunarak yaptıkları çalışmalar hakkında bilgi verdi. Yemeğin sonunda 6 derneğin birlikte faaliyet göstermesi konusunda fikir birliğine varılırken birliktelik için yüksek danışma kurulu oluşturulması da karara bağlandı.

Balkan Türkleri Birleşiyor-2

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.