Nihat Zeybekçi’nin DowAksa Ziyareti

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi, Akkök Holding’e bağlı, Yalova’da faaliyet gösteren ve Türkiye’de karbon elyaf sektöründeki ilk ve tek şirket olan DowAksa fabrikasını ziyaret etti.

 

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi, DowAksa fabrikasını ziyaretinde Akkök Holding İcra Kurulu Başkanı Ahmet C. Dördüncü, Akkök İcra Kurulu Üyesi Raif Ali Dinçkök, DowAksa Yönetim Kurulu Başkan Vekili Mehmet Ali Berkman ve DowAksa Genel Müdürü Mithat Okay tarafından karşılandı. Ziyarete Yalova Valisi Esengül Civelek de katıldı. Sunduğu birçok avantajla “geleceğin ürünü” olarak adlandırılan karbon elyaf hakkında detaylı bilgi alan Zeybekçi, ardından DowAksa’nın yüksek teknoloji ürünlerinin yer aldığı fabrikasını gezdi.

 

Türk mühendislerinin başarısı sonucunda kendi teknolojik altyapısını geliştirerek 2009 yılında karbon elyaf pazarına giren Aksa, 2012 yılında The Dow Chemical Company’nin iştiraki Dow Europe Holdings B.V. ile %50’lik eşit hisseye dayalı ortak bir global girişim olan DowAksa’yı kurdu. İki dünya lideri firmanın oluşturduğu global girişim ile DowAksa, karbon elyaf ve karbon elyaf ara malları üretiminde liderliğe oynayan en güçlü adaylardan biri oldu.

 

Karbon elyaf çelikten beş kat hafif, dört kat daha dayanıklı, koruma gücü yüksek, korozyona dayanıklı, elektrik iletken, ısı yalıtkan, enerji ve çevre yönetmeliklerine uygun bir üründür. Sahip olduğu bu özelliklerle günümüzde birçok sektörde karbon elyafın tercih edilmekte olduğunu belirten DowAksa Genel Müdürü Mithat Okay Karbon elyaf, rüzgâr türbinlerinin enerji üretiminin artırılması, otomobillerdeki yakıt tüketiminin azaltılması, altyapı ve yapıların güçlendirilerek ömürlerinin uzatılması gibi dünyanın ve ülkemizin karşı karşıya olduğu en önemli sorunlara yönelik inovatif çözümler sunması sebebiyle stratejik öneme sahiptir. Bu bağlamda DowAksa, enerji, havacılık, uzay, yapı güçlendirme ve otomotiv sanayii gibi ekonominin can damarı olan sektörlere sağlayacağı destekle Türkiye ekonomisine büyük katkı sunmayı hedeflemektedir”dedi.Türkiye’nin karbon elyafı dünyada üretebilen sayılı ülkelerden biri olduğunun altını çizen Okay,Hammaddesi karbon elyaf olan kompozit sektörü, uzay, havacılık, savunma gibi stratejik öneme sahip sanayilere parça üretmekte ve katma değerli bu ürünleri tüm dünya pazarlarına satabilmektedir. Karbon elyaf sektörünün gelişmesi ile Türkiye’nin de büyüyeceğine inanıyoruz” dedi.

DowAksa_Bakan_Nihat-Zeybekçi-Ziyareti__

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.