Aksa Akrilik, “Risk Yönetim Sistemi Doğrulama Belgesi”ni almaya hak kazanan sektöründeki ilk kuruluş oldu

Aksa Akrilik, “Risk Yönetim Sistemi Doğrulama Belgesi”ni almaya

hak kazanan sektöründeki ilk kuruluş oldu

 

Aksa Akrilik, 2012 yılından bu yana sürdürdüğü “Kurumsal Risk Yönetimi” konusunda tabi olduğu mevzuatlara tam uyum göstererek “Türk Standardları Enstitüsü (TSE)” tarafından gerçekleştirilen “TS ISO 31000 Risk Yönetim Sistemi Doğrulama Denetimi”ni başarıyla tamamladı. Bu sayede Aksa Akrilik, “Risk Yönetim Sistemi Doğrulama Belgesi”ne sahip Türkiye’deki ikinci, sektöründeki ilk kuruluş oldu.
Akrilik elyaf sektörünün öncüsü ve dünyanın en büyük akrilik elyaf üreticisi olan Aksa Akrilik Kimya Sanayii A.Ş., TS ISO 31000 Risk Yönetim Sistemi ile risk belirleme, analiz etme ve risklerle ilgili uygun aksiyonları alma konularında sistematik bir yapısı olduğunu tescilledi. 13-15 Ağustos 2014 tarihleri arasında TSE tarafından gerçekleştirilen ve başarı ile sonuçlanan TS ISO 31000 Risk Yönetimi Doğrulama Denetimi sonucunda Aksa Akrilik, Türkiye’de Risk Yönetim Sistemi Doğrulama Belgesi alan ikinci, borsa ve sanayi kuruluşları arasında ise ilgili belgeye sahip ilk şirket oldu.

 

Kurumsal Yönetim Derecelendirme Notu 10 tam puan üzerinden 9,22 olarak açıklanan Aksa Akrilik, gerçekleştirdiği çalışmalar ve hayata geçirdiği projeler ile sektördeki öncü konumunu korumaya devam edecek.

 

Aksa Akrilik Hakkında:

Akkök Şirketler Grubu’na bağlı olan AKSA Akrilik Kimya Sanayii A.Ş. Türkiye’nin akrilik elyaf ihtiyacını karşılamak üzere, 1971’de Yalova’daki fabrikasında üretime başladı. AKSA, yaklaşık 370 bin metrekarelik bir alanda kurulu dünyanın en büyük akrilik elyaf üreticisidir. Operasyonel mükemmeliyeti en yüksek düzeye taşımak amacı ile teknolojiye yatırım yapmak ve akrilik elyaf için sürdürülebilir, kârlı, yeni kullanım alanları yaratmak vizyonuyla yola çıkan AKSA, yıllar içerisinde gerçekleştirilen yeni teknoloji ve modernizasyon yatırımlarıyla yıllık 308.000 ton akrilik elyaf üretim kapasitesine ulaşmıştır. Bu üretim miktarı, Türkiye’deki akrilik elyaf üretiminin yaklaşık %67’sini, dünyadaki akrilik elyaf pazarının ise yaklaşık %16’sını oluşturmaktadır. Bu oran Türkiye’yi Çin’den sonra dünyanın en büyük ikinci akrilik elyaf üretici ülkesi konumuna taşımıştır.

 

Kendi teknolojisini yaratan ve bunu prensip haline getiren AKSA, 2006 yılında yatırım kararı alınan karbon elyafı da %100 Türk mühendislerinin eseri olarak üretmiştir. Aksa Akrilik Kimya Sanayii A.Ş ile dünyaca ünlü The Dow Chemical Company firmasının iştiraki Dow Europe Holdings B.V., karbon elyaf ve karbon elyaf esaslı ürünlerin üretimi ve dünya çapında pazarlanması için 2011 yılında bir ön anlaşma imzalamışlardır. Ön anlaşma sonrasında ise “The Dow Chemical Company (NYSE:Dow)” firmasının tamamına sahip olduğu iştiraki Dow Europe Holdings B.V. ve dünya akrilik elyaf sektörünün lider şirketi Aksa Akrilik Kimya Sanayii A.Ş. (BİST:AKSA) yeni ortak girişimde  bulunarak, DowAksa Advanced Composites Holdings B.V. için nihai anlaşmayı imzalamışlardır. DowAksa Advanced Composites Holdings B.V.’de Aksa ve Dow Europe Holdings B.V. yüzde 50’lik hisseye sahiptir. Modernizasyon, verimlilik, operasyonel, mükemmeliyet ve sadeleşme stratejileri doğrultusunda Aksa Akrilik, yüzde 100 iştiraki olan Ak-Tops’u 2013 yılında tüm faaliyetleriyle birlikte devralmak suretiyle birleşme çalışmalarını tamamladı. Aksa Akrilik, bu birleşme ile dünyanın en büyük akrilik elyaf üreticisi olarak sektöründeki konumunu daha da güçlendirmeyi hedefliyor.

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.