ATATÜRK VE ÇOCUK MÜZESİ AÇILDI

Atatürk’ün Baltacı Çiftliği yapılan restorasyon ve düzenleme çalışmasının ardından Atatürk ve Çocuk Müzesi olarak hizmete açıldı. Müzenin açılışını ise bu kez protokol mensupları yerine çocuklar gerçekleştirdiler.

 

Atatürk’ün Yalova’da ki 3 köşkünden birisi olan TİGEM içerisindeki Atatürk Köşkü olarak bilinen Baltacı Çiftliği 2007 yılında Kocaeli Kültür Varlıklarını Koruma Kurulu tarafından 1’nci grup tarihi yapı olarak tescil edildi. Yalova Valisi Esengül Civelek’in girişimleri ile Baltacı Çiftliği TİGEM’den 10 yıllığına İl Özel İdaresi’ne tahsis edildi. Ardından da bu binanın Atatürk ve Çocuk Müzesi’ne dönüştürülmesi çalışmalarına başlandı. Binanın restorasyonu kısa sürede bitirilmesine rağmen denetimlerin uzamasına bağlı olarak 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’da açılmasına engel oldu. Atatürk’ün çocuklara bakış açısını her yanıyla yansıtır bir şekilde modern müzecilik anlayışı ile düzenlenen yapı 30 Ağustos Zafer Bayramında düzenlenen törenle hizmete açıldı.

 

Açılışa Yalova Valisi Esengül Civelek, Yalova Belediye Başkanı Vefa Salman, Garnizon Komutanı Tuğamiral Tezcan Kızılelma, protokol mensupları ve çocuklar katıldı. Müzenin açılışında konuşan Yalova Valisi Esengül Civelek ise, “Şanlı tarihimizin en büyük zaferinin 92’nci yıldönümünde, 30 Ağustos Zafer Bayramını kutluyor büyük önder Atatürk ve silah arkadaşlarını rahmetle ve minnetle anıyorum. Öncelikle TİGEM’e büyük önderin Baltacı Çiftliğindeki bu köşkünü Yalova Valiliğine tahsis ettikleri için Yalova halkı adına teşekkür ediyorum. Valiliğimizce restorasyonu, teşhiri ve tanzimi yapılan Atatürk’ün Baltacı Köşkü’nü Atatürk ve Çocuk Müzesi olarak ilimize kazandırmaktan ve çocuklarımıza armağan etmekten büyük mutluluk duyuyorum. Atatürk ve Çocuk Müzesi ilimize, bölgemize ve ülkemize hayırlı olsun” dedi.

 

Yalova Valisi Esengül Civelek müzenin açılışını kendilerinin değil çocukların yapmasını isteyince eline makası alan minikler Atatürk ve Çocuk Müzesi’nin açılış kurdelesini keserek müzeyi hizmete sundular. Ardından Yalova Valisi Esengül Civelek, protokol mensupları ve çocuklar rehber eşliğinde müzeyi gezerek sergilenen fotoğrafları ve hikayelerini dinlediler. 

 

Kaynak: www.yalova77.com

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.