ATATÜRK’ÜN YALOVA’YA GELİŞİNİN 85. YIL DÖNÜMÜ ÇEŞİTLİ ETKİNLİKLERLE KUTLANDI

Yalova Belediyesi tarafından düzenlenen etkinlikler Kent Müzesi’nde “Atatürk ve Yalova” konulu fotoğraf sergisinin açılışıyla başladı. Atatürk’ün Yalova’da kaldığı dönemlerde çekilmiş fotoğrafların yer aldığı sergiye Yalova Valisi Esengül Civelek, Belediye Başkanı Vefa Salman ve vatandaşlar katıldı.

 

Müzenin gezilmesinden sonra protokol mensupları Yalova Belediyesinin Osmanlı Parkı içerisine yaptırdığı “Atatürk ve Sığırtmaç Mustafa” heykelinin açılışı gerçekleştirdi.

 

ATATÜRKÜN-YALOVAYA-GELİŞİNİN-85.-YIL-DÖNÜMÜ-3

 

Açılış törenine, Atatürk’ün Yalova’da karşılaştığı ‘Sığırtmaç Mustafa’ olarak bilinen Mustafa Demir’in kızı Tacinur Demir de katıldı. Törene ayrıca heykelin yapımında katkısı olan hayırsever Macide Alp ile Atatürk’e benzerliğiyle bilinen Tiyatro Oyuncusu Göksal Kaya da katıldı.

 

ATATÜRKÜN YALOVAYA GELİŞİNİN 85. YIL DÖNÜMÜ 1

 

Atatürk’ün çocuklara verdiği değere dikkati çeken Vali Civelek, “Büyük Önder Atatürk’ün geleceğimizin güvencesi, teminatı, umudu, çocuklarımıza verdiği önem bilinen bir gerçektir. Atatürk, Yalova’da tanıştığı Sığırtmaç Mustafa’ya ilgi göstermiş, eğitimiyle, yaşamıyla yakından ilgilenmiş ve Sığırtmaç Mustafa’yı himayesine almıştır. Yalova Belediyesinin hayırsever Macide Alp’in destekleriyle yaptırdığı Atatürk ve Sığırtmaç Mustafa heykelinin ilimize hayırlı olmasını diliyorum” diye konuştu.

 

ATATÜRKÜN YALOVAYA GELİŞİNİN 85. YIL DÖNÜMÜ

 

Belediye Başkanı Vefa Salman ise Sığırtmaç Mustafa’nın Atatürk tarafından subay olarak yetiştirildiğini belirterek, “1960 yılında binbaşı rütbesiyle emekli oluyor ve 15 Ocak 1987’de Yalova’da vefat etti. Ben buradan bir kez daha kendisini rahmetle anıyorum. Tacinur Ablama da çok teşekkür ediyorum” dedi.

 

Tacinur Demir de, 27 sene sonra babasının hatırlanmasının kendisini çok mutlu ettiğini söyledi.

 

Heykeli yaptıranlara teşekkür eden Demir, “Atatürk, babama çok büyük değer veriyordu. Verdiği değer kız kardeşine de yansıdı. Makbule Hanım kanuni olarak babamı kendisine evlat edindi. Babam Makbule Atadan’ın da manevi oğlu olmuştur” diye konuştu. Konuşmaların ardından heykelin kurdelesi katılımcılar tarafından kesildi.

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.