ÇANAKKALE MÜZESİ YALOVA’DA

Çanakkale Zaferi’nin 100. Yıldönümün de milli birlik ve beraberliği vurgulamak ve tarih bilincinin Türkiye genelinde yerleştirilmesini sağlamak amacıyla gezici müze Yalova’ya geliyor.

 

Koleksiyoner ve Tarihçi Ahmet Uslu’nun Çanakkale Savaşı’na ait koleksiyonu BYEGM ( Basın Yayın Enformasyon Genel Müd)’nün katkılarıyla gezici bir Müze-Tır ile Yalova’ya geliyor . Kutlamaların yapılacağı tarihte Çanakkale’ye ulaşacak şekilde Türkiye’nin tüm illerini bir yıl boyunca gezecektir..


Çanakkale Savaşı’nın tüm detaylarının anlatıldığı müzede; Çanakkale Savaşı’nda kullanılan malzemeler, tabancalar, mermiler, haritalar, resimler ve Çanakkale’ye dair birçok materyal yer alıyor.


Çanakkale Zaferi’nin 100. Yıldönümünde milli birlik ve beraberliği vurgulamak ve tarih bilincinin Türkiye genelinde yerleştirilmesini sağlamak amacıyla 04-10 Ağustos 2014 tarihleri arasında Yalova’da tanıtım hizmeti sunacak.


Savaştan kalma harp malzemeleri, kişisel ve askeri objeler ile resim ve malzemelerin sergileneceği Çanakkale Gezici Müze Tır ‘ını: Yöre Halkı, yerli ve yabancı turistler, öğrenciler, gençler, çocuklar ve tarihi görerek bilgi sahibi olmak isteyen tüm vatandaşlarımız gezebilecektir.


Müzenin  açılışı 4 Ağustos 2014 Pazartesi günü saat 14:00’da Vali Sayın Esengül Civelek ve Basın Yayın ve Enformasyon Bursa İl Müdürü Kadir Akarkaya’nın katılımıyla gerçekleştirilecek olup Gezici Müze 4-10 Ağustos tarihleri arasında Valilik Binası karşısında ücretsiz olarak ziyaret edilebilecek.

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.